Як наголосила очільниця ЦВК під час брифінгу, зміни виборчої системи не є доцільними та можливими з точку зору юридичної передбачуваності процесів, які очікують, зокрема, й кандидати.

Читайте також: Указ Зеленського про розпуск Ради оскаржили у Верховному суді

За два місяці до дня голосування змінювати виборчу систему не можливо.Ми порушуємо виборчі права громадян, які певною мірою, відповідно до чинного закону, готуються до участі у виборах, зокрема для реалізації свого активного права бути обраним,
– зауважила вона.

За її словами, не можливо зволікати з такими питаннями та з коліна приймати такі рішення.

"Тому що ці питання є важливими. Коли ми змінюємо виборчі правила, ми маємо думати не лише про порядок голосування, а ми маємо думати про виборчі права громадян, про гендерні принципи, про наших тимчасово переміщених осіб, ми маємо думати про те, як голосують наші особи з інвалідністю", – додала Сліпачук.

Також вона додала, що члени ЦВК спілкуватимуться як з президентом, так і з українськими депутатами та переконуватимуть їх у тому, що не слід змінювати систему до дострокових парламентських виборів.

Читайте також: До якого моменту можна змінювати виборче законодавство: пояснення юриста

22 травня на прохання президента Володимира Зеленського відбулося позачергове засідання Верховної Ради. На ньому депутати розглядали два законопроекти від гаранта – щодо змін у виборчому законодавстві та про публічні закупівлі. У підсумку два документи парламентарі не підтримали. За перший документ проголосували лише 92 народні обранці з 226-ти необхідних. За словами представника президента у Раді Руслана Стефанчука, їхні консультації з парламентарями тривають і вони сподіваються, що депутати все ж ухвалять пропозицію президента та її вже застосують під час дострокових парламентських виборів, які призначено на 21 липня.

Що передбачає закон Зеленського про зміну виборчого законодавства? Президентський законопроект про внесення змін до законодавства у зв'язку зі зміною виборчої системи для виборів народних депутатів передбачає пропорційну систему за закритими списками та зниження прохідного бар'єру до Верховної Ради до 3%. Наразі це показник становить 5%.

У пояснювальній записці мовиться, що впровадження відкритих списків до Ради потребує серйозних змін у системі адміністрування виборів. Зокрема,

– зміни форми та змісту виборчих бюлетенів;

– роз'яснювальної роботи серед виборців про особливості системи;

– прийняття Центральною виборчою комісією більше ніж 60 постанов, спрямованих на впровадження зазначеної системи;

– належної підготовки партій і кандидатів до проведення виборів за цією системою.

Зеленський, законопроект, зміни до виборчого законодавства, парламенсські вибори 2019, Верховна Рада
Якими є пропозиції Зеленського щодо зміни виборчого законодавства: інфографіка 24 каналу