Понад два роки світ пильно стежив за одним із найвіддаленіших районів нашої галактики. За мільйони кілометрів від Землі космічний зонд уперше приземлився на комету. Й Україна має до цього безпосереднє відношення.

Двоє учених, які відкрили знамениту комету, – українці. Астрономи Світлана Герасименко та Клим Чурюмов зафіксували її ще в 1969 році під час експедиції в Алма-Ати. Вони знайшли небесне тіло цілком випадково, спостерігаючи за іншим об'єктом. Підозріла пляма на фото нічного неба виявилася новою, досі нікому не відомою кометою.



Три десятиліття по тому саме комету Герасименко й Чурюмова обрали для амбітного космічного дослідження, покликаного пролити світло на історію зародження Сонячної системи. Її відібрали з двохсот претендентів. В 2004 році в довгу дванадцятилітню місію до неї вирушив космічний апарат "Розетта".

У січні 2014 року "Розетта" впритул наблизилася до комети. На поверхню був випущений зонд "ФІли". Його завданням стало вивчення хімічного складу небесного тіла. Модуль зробив вражаючі відкриття.



В атмосфері комети вдалося виявити амінокислоти та органічні сполуки, насичені вуглецем та азотом, а також фосфор. Ці знахідки підтверджують гіпотезу про те, що комети зіграли вирішальну роль у появі життя на Землі. Молекули небесних тіл могли вступати в реакцію із теплими водами океану під час зіткнень комет із планетою.

"Розетті" та зонду "Філи" вдалося зробити неймовірні фото комети Чурюмова-Герасименко. Її тіло практично чорне. На 75 відсотків воно складається з пилу і на 25 – з льоду. В діаметрі комета має 4 тисячі метрів і рухається зі швидкістю 18 кілометрів на секунду.

Всі фото: Getty Images

Хоча нині місія "Розетта" офіційно завершена, даних, які отримали під час операції, вченим вистачить на десятки років досліджень.