Коли американці скинули атомну бомбу на Нагасакі, Шігеюкі Кацурі було 14. Він живий свідок тих подій. Кадри жахливої трагедії відклалися у пам'яті на все життя. Сьогодні такі як він, переповідають свою історію наступним поколінням.

У Японії організували для цього спеціальні курси-гуртки. 70-річний Хаясе Айвая і сам пережив бомбардування, втративши батьків. Йому тоді було всього два місяці. На гурток прийшов почути історію з перших уст, щоб потім переказати її іншим.

Користь від нового покоління оповідачів, які не пережили безпосередньо бомбардування, в тому, що ми, можливо, розкажемо історію більш ефективно, використовуючи методи, яких реальні потерпілі не знають,
— переконаний Айвая.

Ядерний удар по Хіросімі та Нагасакі був першим та єдиним в історії людства бойовим застосуванням атомної бомби. Та ще й проти цивільного населення. США, які лише кілька тижнів як уперше випробували атомну бомбу, поспішили застосувати її на практиці. І якщо 16 липня 1945 року про наслідки ядерних випробувань у пустелі з моторошною назвою "Маршрут мерця" американці могли тільки здогадуватися, то масштаби руйнувань густозаселених японських міст не можна було не передбачити.

З тактичної точки зору знищення Хіросіми та Нагасакі не мало жодного значення: результат Другої світової війни був уже вирішений. Ядерна атака лише підігріла масштабну гонку озброєнь. За півстоліття у світі було проведено понад 2 тисячі ядерних вибухів, наслідки яких для планети та людства і сьогодні важко оцінити.

Ми маємо хороший спадок в тому, що ядерна зброя не була застосована у конфліктах усі ці 70 років. Існує так зване ядерне табу, яке є дуже і дуже важливим. Свідки бомбардувань Хіросіми та Нагасакі відіграли дуже важливу роль у тому, що світ нині усвідомлює жахливі наслідки використання ядерної зброї для людства,
— каже заступник держсекретаря США з контролю над озброєнням.

Попри чинний договір про нерозповсюдження ядерної зброї, атомну бомбу у своєму арсеналі донині зберегли 8 держав. Серед них була і Україна. Та наша держава добровільно відмовився від смертельної зброї під гарантії безпеки від провідних держав. Втім, так званий Будапештський меморандум виявився звичайним папірцем, і не завадив Росії напасти на Україну. Це суттєво вдарило по процесу роззброєння. І поки про повну відмову усіх країн від ядерної бомби і не йдеться, людству нічого не залишається як пам'ятати уроки минулого. Пам'ятати, щоб не повторити.