Топ-персонажі української політики вперше опублікували свої електронні декларації наприкінці 2016 року. Тоді суспільство було шоковано тим, скільки ж наші можновладці і їхні дружини накопичили майна, шуб, діамантів, колекцій ікон та антикваріату.

Читайте також: Передвиборчі реалії: мафіозі Труханов допомагатиме Порошенку перемогти в Одесі

У 2017 році перші сходинки у рейтингу найбагатших нардепів посідають власники не готівки, а криптовалют. Це одеські депутати, представники "Блоку Петра Порошенка" – Олександр Урбанський і Дмитро Голубов.


Олександр Урбанський

Урбанський оцінив вартість своїх біткоїнів у 2,4 мільярда гривень, а Дмитро Голубов, колишній хакер і близький друг мера Одеси Геннадія Труханова, оцінив криптовалюту у 2 мільярди гривень.


Дмитро Голубов

Відбулася суттєва зміна і у рейтингу королів кешу. Минулого року усіх випередили брати Ярослав і Богдан Дубневичі. Цього року, вони не увійшли навіть до першої десятки.

У декларації за 2016 рік, Богдан Дубневич вказав, що у нього є майже 8 мільйонів доларів готівки, а зараз трохи понад 2 мільйонів. Куди зникли 5,5 мільйонів доларів кешу у Богдана Дубневича, треба ще досліджувати. Його декларація займає 120 сторінок, там є що вивчати.


Брати Дубневичі

Минулого року деяким депутатам особливо щастило. Євгену Гєллєру з партії "Відродження", члену бюджетного комітету Ради, якась жінка подарувала майже 18 мільйонів гривень.

Щасливцем є і лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко. Він вказав у декларації, що виграв 571 тисячу гривень у лотерею, щоправда, цими виграшами у лотерею одразу зацікавилось Національне антикорупційне бюро. Фортуна посміхнулась і Олексію Ленському, адже він виграв у лотерею 76,5 тисяч гривень.

Депутату "Опозиційного блоку" Михайлу Добкіну пощастило із рідним містом. Він отримав 192 тисячі гривень стипендії від Харківської міської ради. Стипендію почесного громадянина Харкова і гроші від міськради отримали ще двоє нардепів – Олександр Фельдман і Віктор Остапчук.

Читайте також: Журналісти підрахували, на скільки статки депутатів більші, ніж у антикорупціонерів: інфографіка

Пощастило депутатам і з дружинами. Вони їм безмежно довіряють і записують на них майно. Бізнес-партнер президента Ігор Кононенко у грудні минулого року, переоформив на дружину земельну ділянку в Києві, а також будинок і квартиру. У декларації за 2016 рік, він був власником усього цього майна.

Ярослав Дубневич допоміг дружині грошима. Він дав їй позику розміром у 73 мільйони гривень. Наталія Дубневич, у свою чергу, теж позичила гроші у сумі 77 мільйонів гривень.

Депутат із групи "Воля народу" Станіслав Березкін на першому місці серед депутатів за площею орендованих земельних ділянок. Оренда усіх 593 гектарів у Кропивницькій області, також оформлені на його дружину, як і інше майно родини – три квартири, недобудований басейн і спорткомплекс.


Станіслав Березкін

А от дружина депутата Андрія Деркача відмовилась надавати інформацію про суму накопичених коштів і розмір готівки. Вона заявила, що це порушує конституційні принципи верховенства права, є втручанням в особисте життя і суперечить Європейській конвенції з прав людини. Дивно, що інші дружини ще не знайшли подібну відмовку.

Найголовніша тенденція в електронному декларуванні за минулий рік – це безкарність. Ніхто із депутатів не постраждав через те, що вказав у своїй декларації неповну інформацію або збрехав. Національне агентство з питань запобігання корупції не змогло забезпечити швидку і ефективну перевірку декларацій. Та й народні депутати теж захищають своїх колег.

До прикладу, Рада відмовилась зняти депутатську недоторканність з соратника Ляшка Андрія Лозового та представника "Народного фронту" Євгена Дейдея, попри те, що у правоохоронців були претензії до їхніх декларацій.

Станом на кінець січня, НАБУ розслідує понад ста епізодів, які пов’язані з електронним декларуванням. Однак, йде блокування й на рівні суду.

Читайте також: Нардеп Рабінович задекларував 13 мільйонів гривень, які "позичив у дружини"

І все ж, позитив від електронного декларування є. Посадові особи розуміють, що навіть, якщо вони приховають своє майно, рано чи пізно його все одно знайдуть журналісти. Це не зовсім той ефект, на який очікувало суспільство, але хоча б якийсь плюс. Подивимось, що задекларують депутати у наступному році і чи понесе хоч одна людина відповідальність за брехню у декларації.