Про це у The Washington Post пишуть Джерард Тоел (Вірджинський технологічний університет) та Джон О'Лохлін (Університет штату Колорадо). На їхнє прохання Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів опитування жителів Одеси, Миколаєва, Херсона, Запоріжжя, Дніпропетровська та Харкова, які, за задумом, мали б увійти у так звану "Новоросію". Для дослідження було опитано 2003 респондентів.

Результати опитування такі:

Новоросія — це міф чи історичний факт?

52% респондентів назвали її міфом, 24% - історичним фактом, а 22% відповіли: "Важко сказати". 14% тих, хто вибрав другий чи третій варіант відповіді, погодилися з твердженням, що це поняття може бути основою сепаратизму. "Важливо, що 38% з них вибрали варіант: "Важко сказати".

Найменування "Новоросія" — це "російська політтехнологія для розколу України" чи "прояв боротьби населення Південно-Східної України" за незалежність?

За перший варіант віддав голоси 51% респондентів, за другий — 18%. Автори зауважують: "Мабуть, термін "Новоросія" та його родовід співзвучні деяким людям, навіть якщо вони не заявляють про це відкрито".

Більше половини українців "приписали появу терміну "Новоросія" махінаціям російських політтехнологів", пишуть автори. Серед етнічних росіян так відповіла меншість, а 38% відповіли: "Не знаю" ("типова відповідь, яку в зонах конфліктів меншини дають на делікатні питання").

На іншій діаграмі результати згруповані по географічних регіонах. На основі інфографіки автори наголошують, що проект "Новоросія" користується деякою підтримкою, потенційно має важливість, в Одесі та Харкові, де в останні місяці були дестабілізуючі прояви насильства".

Автори роблять висновок: "Можливо, Путін судив про цей регіон поверхово, але ми будемо настільки ж поверховими, якщо зробимо висновок, що всі жителі регіону виразно відштовхнули сепаратизм або що він не приваблює деяких жителів. Деякі області Південно-Східної України сильно роз'єднані, і ми повинні це визнавати".

До слова, російський політолог Андрій Піонтковський вважає, що Москва згорнула свій проект "Новоросія" не тому, що її наміри щодо України змінились або подобрішали: ці депресивні території потрібні Росії як ракова пухлина всередині України: щоб сіяти хаос і нестабільність.