Ці пристрої отримали чималу популярність серед власників приватних будинків, адже дров'яні печі надзвичайно прості у використанні та здатні обігріти помешкання будь-яких розмірів. Головне – правильно обрати потужність та ефективну систему розподілу тепла.

Читайте також Чи ефективні сонячні панелі: спростовуємо 7 найпопулярніших міфів

У рамках спецпроєкту 24 Канал спільно із партнером Vulkan Casino розповідає, якими бувають дров'яні печі, які їхні недоліки та переваги, а також на що звернути увагу при їх виборі.

Як обрати дров'яну піч

Сучасні дров'яні печі – далеко не ті пристрої, що були навіть 10 років тому. Інженери та дизайнери провідних фірм роблять усе, щоб ці конструкції не тільки доповнювали будь-який інтер’єр, даруючи затишок його власникам, але й виконували головну свою функцію – обігрівали помешкання.

Та перш ніж стати власником цього альтернативного джерела тепла, пропонуємо розібратись, на що звернути увагу при виборі дров'яних печей.

1. Матеріал, з якого виготовлена піч

Від матеріалу, з якого виготовлена піч, буде залежати не тільки її вартість, але й опалювальна потужність, функціональність та дизайн. Тому на цей критерій варто звернути особливу увагу. Так, дров'яні печі бувають:

 • сталевими,
 • чавунними,
 • керамічними.

Найбільш популярними є чавунні печі. Їхня конструкція часто є простішою порівняно зі сталевими чи керамічними пристроями. Та це аж ніяк не впливає на ефективність. Завдяки своїм властивостям чавун швидко нагрівається і довго тримає тепло. Саме тому пристрої з цього металу часто обирають для заміських будинків.

Особливо стильно чавунні печі виглядають у кімнатах світлих кольорів / Фото Pexels

Чавунні печі здебільшого темно-сірого кольору. Здавалося, це могло б повпливати на вибір людей, але у мережі є чимало прикладів, коли чавунні пристрої ідеально доповнюють будь-який інтер’єр і слугують не лише засобом обігріву, але й навіть пристроєм для приготування їжі.

Та ці печі мають і недоліки. Зазвичай чавунні вироби швидше потребують ремонту, оскільки деталі в них не зварюються, а скручуються, тоді як шви обробляються жаротривким герметиком, що з часом псується.

Водночас сталеві печі мають багатошарову конструкцію, яка вважається більш надійною. Тут камера згорання зазвичай обшита вогнетривким матеріалом, а сталевий корпус зварений і, на відміну від чавунного, не боїться термічного удару, зокрема потрапляння холодної води.

Також такі пристрої вирізняються сучасним дизайном. Сталеві дров'яні печі можуть бути різноманітних форм та кольорів.

Сталеві печі можуть бути різних форм / Фото Unsplash

Подібні характеристики мають і керамічні печі. Часто такі пристрої оснащені системою автоматичного регулювання диму, що робить їх використання ще комфортнішим.

Виготовляють керамічні дров'яні печі як у класичному дизайні, так і сучасному.

Варто знати Як отримати відшкодування на відбудову житла: поради для українців

2. Дизайн печей

Хоч чимало людей обирають дров'яні печі для обігріву, все ж варто звернути увагу і на їхній дизайн. Сучасні пристрої дають чималий вибір українцям, адже вони бувають як традиційно квадратні чи прямокутні, так і незвичної форми, зокрема, овальні.

Сучасні дров’яні печі поєднали стиль та функціональність / Фото Shuttersrock

3. Система розподілу тепла

Перед тим, як обрати дров'яну піч, підрахуйте, скільки кімнат ви хочете обігріти завдяки їй. Крім цього, варто подбати про димар і систему розподілу тепла, адже в такому випадку вдасться найбільш ефективно використовувати пристрій.

У класичних печах тепло віддається завдяки:

 • випромінюванню,
 • теплопередачі – холодне повітря контактує з нагрітим корпусом пристрою і стає теплим,
 • конвекції – нагріте повітря підіймається вверх, а холодне залишається внизу, таким чином у кімнаті поступово підвищується температура.

Хоч такі традиційні печі зручні у користуванні, вони мають значно меншу ефективність, адже ними можна нагріти всього одне приміщення. Тепле повітря буде поступово переходити в інші кімнати, а господарі не зможуть досягнути комфортної температури у всій оселі.

Та якщо житло невелике і складається з 1 – 3 кімнат, класична дров'яна піч ідеально впорається зі своїм завданням та зробить проживання у будинку дуже затишним. Водночас власникам більшого помешкання варто обрати пристрої зі складнішими системами розподілу тепла.

Зокрема, деякі сучасні моделі печей можуть мати подвійний корпус із водою між його стінками. Це печі з водяним контуром.

Така система є досить ефективною, адже рідина швидко нагрівається та автоматично подається у систему водяного опалення. Водночас вже охолола вода повертається назад до печі. Таким чином відбувається постійна циркуляція, що дозволяє підтримувати комфортну температуру в оселі.

Проте печі з водяним контуром мають суттєві недоліки. Передусім їхня вартість порівняно з іншими моделями є значно більшою, а потужність зазвичай навпаки – меншою. Крім цього, від власників печей буде залежати процес обігріву, адже для забезпечення теплом цілого будинку потрібно постійно стежити за кількістю дров у топці. Тож це додаткові незручності.

Печі із класичною системою розподілу тепла є більш зручними у використанні / Фото Pexels

Також на українському ринку є моделі дров'яних печей із тепловентилятором. Ці пристрої краще і швидше розподіляють тепло по дому і не приносять власникам оселі додаткових клопотів, як-от пристрої із водяним контуром.

Цікаво Від пальника до ліхтарика: яке туристичне спорядження допомогло українцям у 2022 році

4. Потужність

Та одним із головних критеріїв при виборі альтернативних джерел тепла є їхня потужність. Вам потрібно визначити, який пристрій зможе найбільш ефективно обігріти ваш будинок.

Для цього варто врахувати кількість кімнат, які потрібно забезпечити теплом, кліматичну зону та енергоефективність вашого будинку. Останнє є вкрай важливим, адже навіть після встановлення найпотужнішої печі житло може швидко втрачати тепло через неправильно підібрані вікна та двері, не утеплений фасад будинку та погану вентиляцію повітря. Водночас енергоефективні оселі зможуть довше утримувати комфортну температуру у приміщеннях.

Дров'яна піч в енергоефективному житлі / Фото Pexels

Під час вибору дров'яної печі краще звернутись до професіоналів, які точно визначать, якої потужності пристрій підійде саме вашому будинку. Крім цього, вони врахують зовнішні фактори, наявність або відсутність димоходу, а також номінальну потужність тих чи інших моделей, їхній ККД, індекс енергоефективності, температуру димових газів, сертифікованість пристроїв тощо.

Як найбільш ефективно використовувати дров'яні печі

Насамперед варто розуміти, що ефективність дров'яних печей залежить від багатьох факторів. Зокрема, на швидкий обігрів будинку впливають:

 • тяга в димоході та його діаметр,
 • якість дров, зокрема, наскільки добре вони просушені (волога деревина горітиме довше, але буде віддавати значно менше тепла),
 • періодичність підкладання дров,
 • подача повітря (якщо його зменшити, горіння дров не буде інтенсивним, а тому піч вироблятиме менше тепла),
 • прочинені дверцята печі тощо.

Цікаво, що саме останній пункт часто впливає на низьку ефективність дров'яних печей та задимлення кімнати. Прочинені дверцята у цих пристроях впускають холодне повітря у топку, що впливає на процес горіння дров. Зрештою сировина згорає, дим від процесу горіння може потрапляти у кімнату, а помешкання не прогрівається. Таким чином навіть найсучасніший пристрій може створювати неприємності.

Та при правильному використанні дров'яні печі допоможуть забути про незручності холодної пори року, адже у помешканні завжди буде затишно і тепло. Для їхньої роботи достатньо натуральної деревини, яку можна придбати на всю зиму, при цьому кількість диму чи золи від спалювання дров буде мінімальною.

Крім обігріву, ці пристрої можуть замінити бойлер та навіть плиту (за наявності поверхні для встановлення каструлі). І головне – дров'яні печі точно принесуть у домівку затишок, а потріскування дров – спокій, якого так бракувало українцям у 2022 році.