Дата 18 грудня може увійти в історію. Це звісно не 21 липня 69-го, коли людина вперше ступила на місяць. Але також може стати днем, коли американці зробили черговий "гігантський стрибок для людства". Але тепер не на супутнику Землі, а на фондовій біржі.
За два тижні вперше будуть укладені біржові контракти з купівлі-продажу криптовалюти біткойн. Таким чином Комісія з торгівлі ф'ючерсами Сполучених Шататів Америки офіційно визнала біткойни фінансовим активом, поставивши їх в один ряд із грошовою валютою, цінними паперами, зерном та нафтою.
Читайте також: Потрібно заборонити біткойн, – нобелівський лауреат з економіки зробив різку заяву
В НБУ та Комісії з цінних паперів теж взялися за врегулювання обігу криптовалюти. Вирішили внести відповідні зміни до законодавства, але проблема виникла вже на стадії визначення – що ж таке криптовалюта та біткойн зокрема.
Складна правова природа криптовалют не дозволяє нам визнати криптовалюти ані грошовими коштами, ані валютою, ані платіжним засобом іншої країни, ані валютною цінністю, ані електронними грошима, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом,
— зазначив заступник голови Національного банку Олег Чурій.
У Нацбанку не називають день, коли нададуть статус криптовалютам. Але й це вже хороший початок, упевнені експерти.
"Україна зараз займає позицію дуже вільної, дуже ліберальної держави по відношенню до криптовалюти. І це потенціал до того, що криптовалюта може отримати тут дуже хороший подальший розвиток, і це піде на користь держави в тому числі", – вважає маркетолог біткойн-агентства Вадим Попов.
Зрештою, українські регулятори зробили багато виключень. І з можливих варіантів статусу криптовалют в Україні лишилося не так багато.
Регулятор скорочує можливі варіанти. Сказано вже – це не електронні гроші, не цінні папери. Не був згаданий товар, не був згаданий в явному вигляді фінансовий актив,
– сказав засновник центру розробки біткойн-рішень Павло Кравченко.
Зі статусом товару, яким можна торгувати, чи фінансового активу, в який можна інвестувати, криптовалюта підпадатиме під моніторинг держави та оподаткування. Що, як кажуть експерти, може суттєво поповнити бюджет країни. Це і податок з доходів інвесторів в криптовалюти, і податок з доходів так званих майнерів – компаній чи фізичних осіб, які встановили спеціальне обладнання, яке забезпечує обіг і емісію таких валют, як біткойн.
Займаються виробництвом біткойнів і українські бізнесмени. Як розповідають експерти, майнингові ферми можна побачити на підприємствах сільхозвиробників. Та оскільки питання криптовалют не врегульоване досі, свої надприбутки такі фермери не декларують перед податковою.
Але, що ще важливіше, узаконення криптовалюти суттєво розширить фінансові можливості українців. Адже нині не так багато інструментів, за допомогою яких громадяни могли б примножувати свої заощадження.
Читайте також: У Кличка просять Верховна Раду легалізувати криптовалюти
Депозити – фактично єдиний фінансовий інструмент, доступний сьогодні широкому колу українців. Поклавши свої заощадження на банківський рахунок, через рік ви матимете 12-15 гривень з кожної сотні. Дохідність інвалютних вкладів утричі менша. І зовсім інша річ криптовалюти. Вони у 2017-му зростали просто шаленими темпами. Придбавши біткойнів всього на 100 гривень на початку року, сьогодні я мала б дохід у розмірі тисячі гривень.
Середня ціна одного біткойна нині сягає до 10 тисяч доларів. Тож ті, хто у 2010-му інвестували у біткойн хоча б 800 гривень, вже стали доларовими мільйонерами. Але чим вища дохідність, тим вищі ризики, нагадують експерти.
Проте інвестори в ринок вірять. А в інвесторів вірять підприємці.