Перша половина 2020 року була досить вдалою, адже уряд підписав програму Stand-by із Міжнародним Валютним Фондом. Завдяки цьому Україна отримала перший транш у розмірі понад 2 мільярди доларів. Детальніше про це – у сюжеті 24 каналу.
Читайте також Світовий банк спрогнозув, як зростатиме економіка у 2021 році
Другий транш держава мала отримати на початку осені минулого року. Однак усі домовленості нівелювала відставка голови Нацбанку Якова Смолія, зміна правління НБУ та визнання неконституційним покарання за брехню у деклараціях.
Корумпована судова система на сьогодні чинить дуже великий супротив. Справа Олега Татарова є показовою – коли влада чітко показує, що вона не готова здавати ключові елементи цієї корупційної системи,
– розповів директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
Економіка є стійкою до COVID-19
Українська економіка виявилась більш стійкою до коронавірусної кризи, ніж прогнозували експерти у березні 2020 року. Вперше інфляція залишилась на низькому рівні. Перекази українських заробітчан з-за кордону знизилися лише на 10% і наразі становлять 12 – 13 мільярдів доларів, що є достатньо високим показником.
До теми Отримали забагато грошей: Мінфін похвалився перевиконанням держбюджету
Водночас це є додатковими інвестиціями в бюджет. Крім того, Нацбанк так і не запустив друкарський верстат та не спровокував штучну емісію. У результаті й гривня залишилася більш-менш стабільною, хоча восени й був "різкий стрибок".
"Очікують, що гривня наприкінці 2021 року залишиться на такому самому рівні", – зазначила керівниця Центру економічних досліджень Вероніка Мовчан.
Різкого падіння експорту не було
За словами фінансових експертів, у 2020 році попри пандемію не було різкого падіння експорту. Зокрема, вивіз української продукції до Європейського Союзу скоротився на 16%.
Однак значно зріс експорт продукції до Китаю, адже останнім часом там почали споживати багато українських товарів. Втім, за словами фахівців, у 2021 році українському уряду треба буде збільшити й вітчизняне споживання.
Боюся, що українська економіка, передусім технологічно, буде відставати від передових країн світу. Через це завданням влади є надолужити таке відставання, адже ми матимемо серйозні проблеми,
– припустив експерт Костянтин Матвієнко.
Українці відчують дефіцит бюджету
Одним із найбільших економічних провалів 2020 року став бюджетний процес. На 2021 рік затвердили рекордний дефіцит – майже 300 мільярдів гривень, або 6% від ВВП.
За словами фінансових аналітиків, це може стати перепоною у майбутніх переговорах із МВФ. Однак такий дефіцит може позначитися й на житті українців.
Читайте також Криза триває: що очікує бізнес у 2021 році – опитування
"Це призведе до того, що ми будемо витрачати бюджетні гроші не на те, щоб збільшувати зарплати вчителям чи робити більше медичних послуг", – наголосив Вишлінський.
Як українці оцінють стан економіки
З економічного погляду, жителі Києва оцінюють 2020 рік неоднозначно. Дехто вважає, що криза спонукала людей розвиватися та вчитися, але є й протилежні думки.
"Протягом всього життя у мене було багато можливостей, щоб поїхати з України. Однак такої думки не було ніколи, а тепер вона є. Усе через економіку", – поділилася киянка Ірина.
До теми Скільки грошей залишилось на казначейському рахунку України на 2021 рік
Втім, якщо до кінця січня 2021 року Кабмін та МВФ, після проведення місії, дійдуть згоди, то вже у лютому – березні Україна зможе отримати новий транш. Це дозволить стримати падіння економіки у новому році.