Підвищення тарифів
Андрій Герус зазначив, що завжди всім не подобається підняття цін, але для того, щоб було забезпечення енергоресурсами, водопостачанням, теплопостачанням — для того громадянам треба платити справедливу ціну.
"Якщо споживачі напряму не платять справедливу ціну, то існують інші механізми, якими доплачується, але це були приховані механізми через держбюджет", — говорить член НКРЕ.
Він додав, що оскільки напряму українець не відчував і не розумів справедливої ціни, він неефективно і нераціонально використовував ресурси.
Зміна частки урядової субсидії
Святослав Павлюк не вважає, що тарифи піднялись. Змінилась частка урядової субсидії в цій ціні, а загальна вартість залишилась та ж сама. Тож уряд наголосив, що інших грошей на субсидії нема.
"Я є споживачем, який не має газу вдома. Чого з моїх податків мають доплачувати за газ, наприклад, сусіднього будинку, який не має лічильника і використовує його в необмеженій кількості", — каже експерт з енергоефективності.
Читайте також: Хочемо провести інвентаризацію російського майна в Україні, — нардеп
Він зазначив, що у момент, коли за певний ресурс перестає платити споживач, а починає платити платник податку, єдина структура, яка виграє — це продавець.
"Ми ж не субсидіюємо споживача, ми субсидуємо продавця, щоб він продавав дешевше", — каже експерт.
Нема стратегії, де виграють всі. Влада має стимулювати — яким чином зменшити рахунок споживача.
Ключ до енергонезалежності
Член НКРЕ каже, що механізми по утепленню помешкань мають працювати на державному рівні. Субсидії у зв’язку зі зростанням тарифів повинні бути направленні на покриття цих тарифів. Якщо люди будуть отримувати субсидії "на руки" — то не факт, що вони будуть ті гроші витрачати на покриття тарифів.
В скорочення загальної потреби лежить ключ до енергетичної незалежності,
— наголосив експерт.
Член НКРЕ говорить, що для того, аби був економічний сенс — регулятор зараз активно працює з ліцензіатами, щоб вони звертали увагу на встановлення лічильників.
Павлюк зазначив, що в Україні 90 % людей отримали квартири безкоштовно, а тепер вони ще й вимагають ремонти, утеплення і так далі.
"Ми як регулятор, маємо забезпечити доступ до мереж. Одна й та ж компанія не може бути власником і мережі постачання. Так споживач буде мати право обирати, в якій компанії купуватиме ресурс", — додав Андрій Герус.
Більше — у сюжеті до вашої уваги.