Для довідки: Agrotrade – провідний виробник насіння в Україні. Обсяг продажів агросировини у 2015 році становив 530 тисяч тонн. Зараз до групи Agrotrade входять 12 елеваторів і хлібоприймальних підприємств загальною потужністю зберігання 530 тисяч тонн, насіннєвий завод виробничою потужністю 10 тисяч тонн на рік, обробляє 65 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.
Зараз у холдингу Agrotrade працює понад дві тисячі людей. У 2015 році виручка компанії Agrotrade становила 2,85 мільярдів гривень. Доля експортних продажів – 45%.
Навики бізнесу
– Мої батьки багато дали мені в житті. Але в першу це ділові якості, цілеспрямованість. Мама прививала любов до музики, батько – до бізнесу. Я ще з малечку ходив до батька на роботу. І до мами теж ходив.
Я дивився, як батько будує свою кар’єру. На той час про свою я навіть не думав. Вперше задумуватись над цим я почав лише в університеті.
– Я закінчив Харківський національний університет імені Каразіна, вчився на факультеті іноземних мов. Було розуміння, що якщо ти хочеш досягнути чогось в житті і скуштувати це життя, то потрібно потрапити за кордон. А щоб потрапити за кордон – треба знати мову.
Перші бізнес-проекти
– Я після університету працював в різних структурах. На останніх курсах я вже чітко зрозумів, що перекладачем бути не хочу. Бізнес – це була пригода на той час. Адже на той момент припав розпад СРСР. Відбувалися незрозумілі речі: кримінал, міліція, бартери. Я пішов на роботу в одну із фірм. А потім зрозумів, що можу це робити самостійно.
Але ще не усвідомлював ризики, з якими довелося зустрітися. І це добре, бо, можливо, якби розумів, то ніколи би не почав цим займатися.
– Саме через бартер, коли цукор чи зерно продавали за реальні гроші, я вперше і зіткнувся із сільським господарством. Потім з’явилися іноземні компанії, які купували нашу продукцію. Ми зуміли укласти декілька вдалих контрактів.
Робота з банками
– Окрім роботи з іноземцями, ми почали співпрацювати з банками. Це теж дуже допомогло, адже від нас постійно щось вимагали. Таким чином нам вдалося побудувати ту систему, яка дозволила бізнесу зберегтися і розширити власні кордони. Знання про іноземний бізнес допомогли грамотно побудувати власну компанію
Гроші на бізнес
– Спочатку ми досягли такого рівня довіри від іноземних компаній, що вони давали предоплату за певний товар. На той час, на ринку було мало конкуренції.
– Сьогодні гроші дістати дуже тяжко. Відколи внутрішньополітична ситуація стала погіршуватись, то відповідно грошові ліміти почали скорочуватися. А погіршуватись все почало десь 2-3 роки назад. Потрібно розуміти, що країна, в якій іде війна, досить ризикована для будь-якого капіталу.
Потенціал України
– Якщо люди хочуть займатися бізнесом і в них немає бажання одразу стати багатими та знаменитими, то в Україні дуже багато для цього можливостей. Мені здається, що створювати себе потрібно саме тут. Не потрібно втрачати самоідентифікацію. Знайти щось своє і спробувати продати його тут.
Адже Україна – це 43 мільйони людей, а це величезний ринок. За європейськими мірками, потенціал такого ринку великий, він буде рости та розвиватись.
Допомога для АТО
– Я щасливий, що не залишився осторонь трагічних подій в Україні і прийняв для себе таке важливе рішення. Я робив, роблю і буду робити неможливе.
Поради початківцям в бізнесі
– Перша моя порада – слухайтесь батьків. Звісно, не боятися. Потрібно пробувати і навіть якщо спіткають невдачі, то не опускати руки. Потрібно рухатися вперед і продовжувати свою справу.
Читайте також: Як українець зумів побудувати шопінг-імперію в інтернеті