Криптовалюти – невіддільна частина сучасного світу

На сьогодні понад 560 мільйонів людей у світі користуються криптовалютою, згідно з даними Triple-A. Тоді як загальна капіталізація крипторинку перевищує 2 трильйони доларів, а кількість бізнесів, які використовують цифрові монети лише зростає.

Читайте також Біткойни на суму 780 мільйонів доларів: Tesla має цифрові активи

Ба більше, деякі регулятори переглядають своє ставлення до криптовалют. Зокрема, у США схвалили створення Bitcoin-ETF та Ethereum-ETF, а центробанки роками працюють над розробкою національних цифрових монет. До того ж у звіті Allied Market Research прогнозують, що до 2030 року глобальний ринок криптовалют зросте більше, ніж втричі.

Але все ще існує міф, що криптовалюти – це ненадійно. Так відповіли 29% респондентів дослідження Gradus Research, яке провели на замовлення WhiteBIT.

Крім того, 64% опитаних зізналися, що не користувалися криптовалютою через брак знань та розуміння.

Для того, щоб розібратися у цій темі, варто почати з відповіді на такі питання: "Що ж таке криптовалюти? Як вони функціонують? Які системи захисту їм притаманні?". Про це все розповідаємо далі.

Що таке криптовалюти та блокчейн

Тож, криптовалюта – це цифрова або віртуальна валюта. Основою криптовалют є блокчейн – технологія, яка гарантує прозорість і безпеку транзакцій.

Уявіть, що блокчейн – це велика таблиця Excel, до якої мають доступ багато людей. Кожен раз, коли хтось додає нову інформацію, наприклад, пересилає кошти, ця дія фіксується у кожному наступному рядку таблиці. І ось що важливо: дані в таблиці ніхто не може змінити заднім числом. Тобто, якщо ви щось додали – це назавжди. І найкраще, що ця умовна таблиця розміщена не на одному комп’ютері, а на багатьох, а доступ має весь світ. Це робить її підробку або видалення майже неможливим.

Чому блокчейн та криптотранзакції – це безпечно

  1. Децентралізація. Криптовалюти функціонують на основі децентралізованих блокчейнів (умовна таблиця з прикладу вище, яка розміщена не на одному комп’ютері), що забезпечує відсутність центрального контролю або єдиного місця зберігання даних. Це робить їх менш вразливими до маніпуляцій.
  2. Криптографія. Технології шифрування, які використовуються в блокчейнах, забезпечують високий рівень захисту транзакцій. Кожна операція підписується приватним ключем, який важко підробити.
  3. Прозорість. Усі транзакції записуються в публічний реєстр (блокчейн), що робить їх видимими та доступними для перевірки будь-якою стороною. Це знижує ризики шахрайства.
  4. Незмінність записів. Після того, як транзакція підтверджена та додана до блокчейну, її неможливо змінити або видалити, що зменшує ризик підробки даних. Внести зміни лише до певного блоку в ланцюжку також неможливо.
  5. Автономія та контроль користувача. Власники криптовалют самостійно контролюють свої активи через приватні ключі, що виключає втручання третіх осіб, як у випадку з банками або іншими фінансовими посередниками.

Як безпечно поводитися з криптовалютою

Обережність – це перше правило, про яке потрібно пам’ятати у світі фінансів. Цей підхід допоможе уникнути низки небезпек та ризиків, відповідно захистити свої гроші.

Топ-3 поради, які допоможуть уникнути поширених ризиків, які пов’язані з криптовалютою:

  • Дізнатися якомога більше про криптобіржу до проведення операцій з цифровою валютою;
  • Дізнатися максимум про криптовалюту, яку плануєте купувати/ інвестувати;
  • Підібрати надійний криптогаманець. Більше про криптогаманці та їхні особливості – читайте тут.

Зверніть увагу! Один із найнадійніших варіантів зберігання криптовалюти у сучасному світі – це холодні гаманці. Вони дозволяють зберігати криптоактиви поза мережею інтернет. Також убезпечити свої цифрові монети допоможе кілька простих правил: двофакторна аутентифікація, відсутність копій приватних ключів/ключових фраз тощо.

Ще один варіант зберігання криптовалюти – це криптобіржі. Таким чином можна не просто безпечно володіти криптою, але заробляти на ній. Зокрема, існують пасивні види доходу з використанням криптовалют.

Проте вкрай важливо перевірити біржу перед тим, як починати будь-який вид співпраці. Для цього можна звернути увагу на платформу CER.live, яка займається оцінкою та сертифікацією безпеки криптобірж. Аудитори оцінюють криптобіржі за такими ознаками:

  • Безпека користувачів;
  • Безпека серверів біржі;
  • Інциденти та реакція на них;
  • Сертифікати;
  • Тестування на проникнення тощо.

Одна з найбільших криптобірж Європи, яка до того ж має українське коріння, – WhiteBIT потрапила в топ-5 найбезпечніших криптобірж у рейтингу CER.live. У вересні 2024 року WhiteBIT отримали також нагороду Hacken 2024 Security Awards.

Для розуміння, ця криптобіржа має WAF, антифішингові системи та двофакторну аутентифікацію, KYC (верифікацію користувачів), а 96% активів зберігаються саме на холодних гаманцях.

Що таке WAF (Web application firewall)

Це система захисту вебзастосунків компанії від потенційно шкідливого або небезпечного трафіку з інтернету.


Загалом варто пам’ятати, що криптовалюта пов'язана з певними ризиками. Проте більшість небезпек можна попередити, слідуючи певним протоколам безпеки.

Водночас ця індустрія активно розвивається, а крипту все більше визнають у світі, що посилює її позиції, створює нові можливості та сприяє впровадженню змін. Для прикладу, чимало банків уже зараз вивчають опцію інтеграції блокчейну у власну діяльність. Зокрема, 68% банків вважають, що без цієї технології вони втратять конкурентну перевагу на ринку. Тоді як 84% заявили, що блокчейн у банківській та фінансовій сферах незабаром стане загальним трендом.

Отже, у сучасному світі потрібно перевіряти інформацію та припинити вірити у міфи, що не мають жодного підтвердження. Більше про основні криптоміфи та що ж насправді відбувається у криптосвіті читайте за посиланням.