Криптогаманець – один із ключових елементів світу цифрових активів, який має низку характеристик. Цей інструмент дозволяє отримати доступ до криптовалют, а також подбати про їхню безпеку, згідно з даними з Investopedia та WB blog.

Варте уваги Ціна падає: валюти в банках та на чорному ринку подешевшали

У статті розглядаємо детальніше, що таке криптогаманець, які його різновиди та як обрати найбільш вдалий для своїх потреб.

Визначення та головні функції криптогаманця

Криптогаманець — це програмне забезпечення, яке дозволяє взаємодіяти з цифровими монетами у блокчейні. Він складається з двох головних компонентів: публічного ключа (адреси криптогаманця), який використовують для отримання коштів, та приватного ключа (умовного ID користувача), який потрібен для підтвердження транзакцій.

Кількість криптогаманців, які може відкрити (створити) один користувач — необмежена. Але важливо пам’ятати про таке правило: чим більше гаманців, тим складнішим буде процес управління.

Які є види криптогаманців

Криптогаманці мають кілька класифікацій. По-перше, їх розділяють за способом збереження активів: гарячі та холодні. По-друге, існують криптогаманці з різними рівнями конфіденційності: кастодіальні та некастодіальні.

Головні характеристики холодних гаманців

Саме холодні криптогаманці вважають одними із найбезпечніших. Цей вид гаманців підключають до інтернету лише для та під час проведення транзакцій, а відтак вони перебувають поза світовою павутиною.

Тож загроза зі сторони хакерів, які прагнуть привласнити чужі монети, для цих гаманців значно менша. Проте безпосередній процес проведення транзакцій з криптовалютою не такий зручний, як в інших типах криптогаманців. Тим паче, коли ситуація на ринку потребує оперативних дій або рішень.

Існують такі типи холодних гаманців:

  • Паперовий гаманець – це фізичний документ, де вказаний приватний ключ та адреса гаманця. Як правило, це підстрахування для інших видів холодних гаманців. Головні ризики, пов’язані з паперовим гаманцем, – ймовірність його фізичного пошкодження або втрата.

  • Апаратний гаманець – це фізичні пристрої, які зберігають криптовалюту в автономному режимі. Їх підключають до комп’ютера або смартфона для проведення необхідних транзакцій. Існує кілька варіантів цих гаманців: бездротові, гаманці у смартфоні, USB-гаманці.

  • Мозкові гаманці – це один із найбільш ненадійних варіантів для зберігання активів. Прихильники цього способу просто запам’ятовують парольні фрази, аби не зберігати фізичний документ.

Приклади холодних гаманців: Ledger Nano X, Ledger Nano S Plus, Trezor Model T, SecuX V20, KeepKey.

Ключові ознаки гарячих гаманців

Гарячі криптогаманці підключені до мережі Інтернет, а доступ до них отримують завдяки вебінтерфейсу або мобільному застосунку. Ці електронні гаманці використовуються криптобіржами чи сторонніми провайдерами.

Одна з основних переваг гарячих криптогаманців — можливість у будь-який момент використати цей інструмент. Йдеться про всі види транзакцій, для прикладу, з біткойном. Але водночас це і ризик для власників цих гаманців, адже доступ до них можуть отримати сторонні особи через підключення до Інтернету. Зокрема, хакери, кіберзлочинці тощо. Тому варто обирати перевірених провайдерів.

Гарячі криптогаманці поділяються на такі категорії:

  1. Мобільні гаманці – програми, які встановлюють на смартфон чи планшет.

  2. Вебгаманці – гаманці, які працюють через вебсторінку.

  3. Десктопні гаманці – програмне забезпечення, яке встановлюють на комп’ютерах.

Серед найпопулярніших гарячих криптогаманців – MetaMask від компанії ConsenSys, MEW (MyEtherWallet), Electrum, Exodus та Trust Wallet.

Поділ за рівнем конфіденційності криптогаманців

Виділяють два ключових види електронних гаманців за цією ознакою:

  • Кастодіальні гаманці функціонують завдяки третій стороні, яка управляє адресами та приватними ключами від імені клієнта. Зазвичай це оператор або кастодіант, головна вимога до якого – гарантування безпеки. Клієнт зобов’язаний пройти процедуру підтвердження особи. Саме цей вид гаманця популярний серед криптобірж.

  • Некастодіальними гаманцями на 100% управляє безпосередній власник. У такому випадку немає потреби проходити верифікацію для підтвердження особи. З іншої сторони, у разі втрати ключа відновити доступ до гаманця буде неможливо. Крім того, безпека активів на всіх рівнях – це повністю відповідальність власника.

Криптогаманці на криптобіржі: що варто врахувати

Криптобіржі уже стали повноцінними гравцями на крипторинку, а тому їхня мета – бути якомога кориснішими та вигіднішими для клієнтів. Крім того, такі платформи мають ресурс і потребу вкладатися у безпеку активів та захист своїх клієнтів. Адже йдеться як про життєздатність бізнесу, так і про його репутацію. Тож криптогаманці на криптобіржах матимуть чимало переваг.

На цьому етапі варто звернути увагу на одну з найбільших криптобірж Європи, яка до того ж має українське коріння – WhiteBIT. Ось головні переваги зберігання криптовалют на такій платформі:

  • Зручна та швидка процедура реєстрації на платформі. Як це зробити — читайте тут.

  • Акцент на кібербезпеці: WAF, антифішингові системи та двофакторна аутентифікація, KYC (верифікація користувачів), а також зберігання 96% активів саме на холодних гаманцях.

  • Наявність великого страхового фонду, кошти до якого надходять від комісій за транзакції.

  • Оперативне відновлення доступу до гаманця у разі виникнення відповідної ситуації.

  • WhiteBIT входить до трійки найбезпечніших криптобірж у світі. Про це свідчать дані компанії з кібербезпеки Hacken та рейтингу від CER.live, де платформі присудили найвищий рівень ААА.

Для реєстрації криптогаманця на WhiteBIT достатньо зареєструватися на криптобіржі та пройти процес верифікації особи (KYC), що має важливе значення для безпеки. Після цього уже можна поповнювати уже власний гаманець, обираючи цифрові монети та фіатні валюти. До слова, WhiteBIT пропонує своїм клієнтам понад 270 активів та 10 національних валют.