Акценти змістилися

Ідея використання заморожених активів Росії набуває нового оберту, оскільки продовжена фінансова підтримка України від союзників стає нестабільною, а Конгрес США зайшов у "глухий кут" щодо надання додаткової підтримки.

Читайте також Війна в Україні виснажує економіку Росії: ліквідні активи скоротилися майже вдвічі

Однак є і певні негативні аспекти, оскільки використання глобальних фінансів як інструменту може пошкодити позиції долара США як світової домінуючої валюти. Нині ведуться дебати між представниками кількох країн щодо законності переказу цих грошей на користь України.

Цього тижня під час зустрічей Всесвітнього економічного форуму у Давосі, президент України Володимир Зеленський закликав ухвалити "сильне" рішення щодо заморожених активів, які знаходяться у західних банках, "на користь оборони від російської війни та реконструкції" України.

Путін любить гроші найбільше. Чим більше мільярдів він і його олігархи, друзі та спільники втрачають, тим більше ймовірність того, що він пожалкує про початок цієї війни,
— зазначав Зеленський.

Представники адміністрації Байдена, які раніше відкидали ідею передачі Україні заморожених активів, нині теж стали відкритими до неї.

Скільки коштів "заморозив" Захід

На початку російського вторгнення США та союзники заявили, що заблокували доступ до понад 600 мільярдів доларів, які Росія тримала за межами своїх кордонів. Вони також включають приблизно 300 мільярдів доларів коштів Російського центрального банку.

З того часу США та їх союзники продовжують вводити цільові санкції проти компаній і багатих еліт зі зв'язками з російським президентом Путіним.

З моменту початку війни в лютому 2022 року Сполучені Штати надали Україні приблизно 111 мільярдів доларів на озброєння, обладнання, гуманітарну допомогу та іншу допомогу. Інші країни також надали Україні значну підтримку — Велика Британія оголосила про пакет допомоги в розмірі 3 мільярдів доларів у п'ятницю.