Одним із головних запитів залишається авіація, пише 24 Канал. Саме із проханням пришвидшити її надання Україна звернулася до уряду Фінляндії.
Читайте також Американська техніка, перевірена часом: які унікальні машини отримає Україна
Як повідомляють ЗМІ, запит стосується отримання винищувачів-бомбардувальників F/A-18 Hornet. Наразі між Києвом, Вашингтоном та Гельсінкі тривають дискусії з приводу їх передачі, адже ці літаки є розробкою американської оборонної компанії.
Поки ж українські політики намагаються переконати Фінляндію та США таки передати нам F/A-18 Hornet, спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідаємо, що відомо про цих "пташок", які їхні характеристики та можливості.
Бестселер на світовому ринку: чому F/A-18 Hornet стали такими популярними
F/A-18 Hornet має довгу та захопливу історію. Свій перший політ цей бомбардувальник здійснив ще у 1978 році, а через 5 років був офіційно прийнятий на озброєння США. До речі, він і досі залишається основним бойовим американським літаком.
Серед переваг цього винищувача можна відзначити міцність, стійкість та економність. Враховуючи його показники, не дивно, що його назвали саме Hornet, у перекладі це означає "Шершень". Цей літак доволі міцний, може ефективно працювати при перепаді температур чи в умовах сильного холоду. Льотна година літака відносно інших не є настільки дорогою – вона обходиться в 10 – 12 тисяч доларів. Це дещо більше, ніж в тих же F-16, однак на це впливає значно вища вага F/A-18 Hornet.
Винищувачі F/A-18 Hornet – міцні та надійні / Фото Пентагону
Різноманітність завдань, які може виконувати F/A-18 Hornet у повітрі, висока маневреність та швидкість зробили цей винищувач популярним на світовому ринку. Такі літаки придбали для власної оборони Австралія, Кувейт, Малайзія, Іспанія та Швейцарія. Крім того, саме Hornet стоїть на озброєнні Канади та Фінляндії, для яких характерні жорсткі кліматичні умови та затяжні морози. Однак навіть це не є перешкодою для техніки, що славиться міццю.
До слова, ще один фактор, який вплинув на розповсюдження цієї техніки – ціна. Вартість одного літака F/A-18 Hornet коливається у межах від 53 до 65 мільйонів доларів. Це значно менше, ніж просять за інші винищувачі, наприклад, F-35 Lightning II чи Eurofighter Typhoon.
Може нести ядерну зброю: основні характеристики F/A-18 Hornet
За майже півстолітню історію винищувач-бомбардувальник F/A-18 Hornet зазнав чимало змін. Так, зараз налічується 5 основних модифікацій цієї техніки: A, B, C, D, E/F. Остання із них має дві версії, основна відмінність яких – кількість членів екіпажу. Тобто якщо для однієї моделі достатньо одного пілота, для іншої – потрібно двох.
F/A-18 Hornet має 5 основних модифікацій / Фото Пентагону
Позаяк Україна розпочала переговори із Фінляндією, надалі ми говоритимемо саме про версії C та D, які є на озброєнні цієї країни.
Винищувачів першої модифікації на балансі збройних сил Фінляндії є 55 одиниць, а другої – 7. До 2030 року Гельсінкі планують зняти їх з озброєння та замінити на F-35. У зв’язку із заміною Україна має непогані шанси отримати право на подальшу експлуатацію списаної техніки.
Модифікації C та D дуже схожі між собою і найбільшою відмінністю так само є кількість екіпажу – 1 особа для F/A-18C та 2 для F/A-18D.
F/A-18C Hornet – одні з двох типів винищувачів, на озброєнні Фінляндії / Фото Пентагону
Довжина цих літаків становить 17,1 метра, а розмах крила – 12,3. Ці винищувачі на понад 2 тонни важчі за F-16 – вага порожнього бомбардувальника становить 10,4 тонни, а максимальна злітна вага – 23,5 тонни.
На висоті понад 12 кілометрів F/A-18 здатен набирати швидкість до 1,8 маха, тобто 1 915 кілометрів на годину. Цей винищувач здатен підійматися на висоту 15 240 метрів.
F/A-18 має бойовий радіус дії до 720 кілометрів, а дальність польоту становить 2 017 кілометрів. Із землі в повітря цей винищувач підіймається зі швидкістю 250 метрів на секунду.
F/A-18D Hornet – Фінляндія має 7 таких винищувачів / Фото Пентагону
Щодо озброєння, то F/A-18 має 9 точок підвіски, які мають загальне навантаження 6,2 тонни. Ці бомбардувальники здатні нести некеровані ракети, ракети класів повітря-повітря та повітря-земля, зокрема протикорабельні ракети "Гарпун". Також ці винищувачі можуть застосовувати боєприпаси з прямим наведенням JDAM, бомби з лазерним наведенням та некеровані бомби.
Однак, що цікавіше, винищувачі-бомбардувальники F/A-18 здатні нести ядерні бомби B61 та B83. Оскільки Україна не ядерна держава, ця характеристика ніяк не допоможе ЗСУ, проте вона свідчить про те, наскільки потужний та міцний цей літак, адже далеко не вся авіація може бути носієм ядерної зброї.
Винищувачі F/A-18 Hornet здатні нести ядерні бомби / Фото Пентагону
Чи надасть Фінляндія ці літаки Україні
Першою надання F/A-18 Україні допустила колишня прем'єр-міністрка Фінляндії Санна Марін, однак офіційний запит Києва міністр оборони Фінляндії Антті Кайкконен і президент Саулі Нійністьо відхилили.
Та варто розуміти, що питання авіації зараз дискутивне, тривають переговори й Україна переконує партнерів, що нам потрібні західні літаки. Тому можна бути впевненим у тому, що сучасна авіація для нашої країни – питання часу.
Крім того, після виборів у Фінляндії змінився уряд, зокрема й буде новий міністр оборони. Тому можна розраховувати на те, що Гельсінкі переглянуть своє рішення щодо американської авіації та погодяться передати її Україні.
Надання цих літаків ЗСУ суттєво посилити наші Повітряні сили, відкриє більше можливостей для захисту неба й прикриття наших військ із повітря, що є важливою передумовою великого контрнаступу.