Вперше пенальті на фінальній стадії Мундіалю пробивали збірна ФРН та Франції на ЧС-1982. До пенальті дійшло в півфінальному матчі, який виграли німці.
До теми Найбільші невдахи чемпіонатів світу: історія збірної Нідерландів
З 1982 до 2018 року на фінальних стадіях чемпіонату світу відбулося 30 серій пенальті. 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR розповідає історію найвідоміших футбольних лотерей.
Непереможна Німеччина
Найбільш успішною командою в серії пенальті вважається Німеччина. Всього німецька збірна 4 рази брала участь у серії пенальті, і всі виграла. У футбольній лотереї німці здолали Францію (1982), Мексику (1986), Англію (1990) та Аргентину (2006).
Протистояння Німеччини та Англії одне з найбільш принципових. На ЧС-1990 року в Італії команди перетнулися у півфіналі. Німці вийшли вперед на 60 хвилині завдяки голу Андреаса Бреме, проте під завісу гри рахунок зрівняв Гарі Лінекер.
У додатковий час команди голів не забивали, тому визначали фіналіста в серії пенальті. Обидві команди розпочали надзвичайно впевнено: голкіпери не мали шансів відбити м'яч, оскільки всі удар були по кутах.
Німеччина обіграла Англію по пенальті на ЧС-1990 / Колаж 24 каналу
Однак Стюарт Пірс вирішив пробити по центру воріт й Бодо Іллгнер відбив його удар. Цікаво, що зараз арбітри, напевно, змусили б такий пенальті перебивати, адже голкіпер німців ще до удару покинув лінію воріт, що заборонено.
Після цього ще й Кріс Волд пробив вище воріт. Німеччина реалізувала 4 спроби й пробивати 5 пенальті вже не було сенсу.
Щодо Англії, то команда програла всі 3 серії пенальті, які пробивала в історії чемпіонатів світу.
Легендарний промах Баджо
У 1994 році у фіналі чемпіонату світу у США зустрілися Бразилія та Італія. Обидві збірні були переповнені не просто зірковими гравцями, а легендами футболу. Однак протягом основного та додатково часу вболівальники не стали свідками жодного голу.
Обидві команди невдало розпочали серію: в італійців легендарний Франко Барезі зацідив вище воріт, однак воротар "скуадри адзурри" Джанлука Пальюка у відповідь парирував удар Сантоса.
Наступний пенальті в Італії реалізував Деметріо Альбертіні, а в Бразилії ударом від стійки забив неймовірний Ромаріо.
Італія програла Бразилії серію пенальті у фіналі ЧС-1994 / Колаж 24 каналу
Також команди реалізували по третій спробі, після чого в Італії невдало пробив Даніеле Массаріо. Удар колишнього гравця Мілана відбив Таффарел. Перед 5 ударом Італія залишалася в грі – потрібно було реалізувати пенальті та надіятися на осічку бразильців.
До позначки підійшов легендарний футболіст Ювентуса, Фіорентини, Мілана та Інтера Роберто Баджо. Італійський нападник пробив зі всієї сили, але значно вище воріт. Через його промах Італія програла фінал ЧС.
Найзірковіша серія пенальті
Уже на наступному ЧС Італії знову довелося пробивати пенальті, але цього разу на стадії чвертьфіналу. Італійці зустрічалися з господарями турніру французами. Команди не змогли визначити сильнішого в основний і додатковий час, які закінчилися без голів.
Ця серія між Францією та Італією виділяється тим, що в ній взяли участь легендарні футболісти з обох сторін: французи Зінедін Зідан, Давід Трезеге, Тьєррі Анрі, Лоран Блан та італійці Баджо, Алессандро Костакурта й Крістіан В'єрі.
Франція перемогла Італію по пенальті на ЧС-1998 / Колаж 24 каналу
Серію розпочали з вдалих ударів Зідан і Баджо, після чого голкіпери відбили удари Лізаразю і Альбертіні.
Французи вели в рахунку 4:3, коли до позначки підійшов італієць Луїджі Ді Б'яджо. Колишній гравець Інтера пробив у поперечину та подарував Франції путівку до півфіналу. Франція зрештою виграла домашній ЧС.
Солодка помста французам
Через 8 років Італія отримала шанс сповна відплатити французам за поразку. Збірні зустрілися у фіналі ЧС-2006 й за підсумками основного часу було зафіксовано нічию 1:1.
Французи вийшли вперед вже на 7 хвилині завдяки реалізованому пенальті Зідана. Однак Марко Матерацці зрівняв рахунок через 12 хвилин.
Більше голів в основний і додатковий час не було. Перед самою серією Франція залишилася без свого лідера. Зідан купився на провокації Матерацці та головою вдарив італійця. За це арбітр вилучив капітана французів.
Італія перемогла Францію по пенальті у фіналі ЧС-2006 / Колаж 24 каналу
До фіналу ЧС-2006 Італія програла всі три серії пенальті, в яких брала участь. Відтак, статистика була не на стороні "скуадри адзурри".
Та вже в другій спробі француз Трезеге схибив, пробивши у поперечину. Італійці, навчені гірким досвідом, не залишили шансів воротарю Франції Фаб'єну Бартезу.
М'яч після удару кожного гравця Італії летів на недоступній для голкіпера висоті. У підсумку Італія реалізувала всі 5 спроб та вчетверте в історії виграла чемпіонат світу.
Українське диво
На ЧС-2006 відбулася ще одна серія пенальті, яка назавжди увійшла в історію. Пов'язана вона зі збірною України, яка в 1/8 фіналу зустрілася зі Швейцарією.
Обидві команди видали доволі глевкий футбол без небезпечних моментів. Протягом основного та додаткового часу не було забито жодного голу.
Відтак, справа дійшла до серії пенальті, яку відкривав Андрій Шевченко. Капітан "синьо-жовтих" не зміг переграти голкіпера швейцарців Паскаля Цубербюлера. Проте свою спробу не зміг реалізувати й суперник.
Україна перемогла Швейцарію по пенальті на ЧС-2006 / Колаж 24 каналу
Олександр Шовковський відбив удар Марко Штреллера. Після цього удар з 11 метрів холоднокровно реалізував Артем Мілевський. Натомість швейцарці знову змарнували спробу – Транквілло Барнетта пробив у поперечину.
Завдяки голу Сергія Реброва українська збірна закріпила перевагу 2:0. Для Швейцарії настав момент істини. Рікардо Кабаньяс був змушений реалізувати свій удар, щоб залишити команду в грі.
Однак Шовковський впевнено відбив м'яч після його удару. Після цього фінальну спробу реалізував Олег Гусєв та вивів Україну до чвертьфіналу.