Після жорстокого розгону Євромайдану кілька регіоналів заявили про готовність покинути владу
Вранці 30 листопада, коли відео з озвірілим "Беркутом", який гамселить людей, облетіло ЗМІ, заяву про вихід з парламетської фракції та партії написала Інна Богословська - публічний спікер та одне з небагатьої медійних облич регіоналів.
“Я вийшла із партії, вийшла із фракції. Неможливо знаходитись в політичній силі, яка фактично зруйнувала всі надії, по-перше, країни на зближення з Європою, і, по-друге, яка застосувала силу проти мирних людей. Кров в Україні ніхто ще не пускав. У нас зараз повинна бути згуртована Україна, тому що руками Януковича Путін буде намагатися зараз реалізувати план по розділенню України на декілька територій”, - заявила Інна Богословська.
Найнесподіванішою була звістка, що голова Адміністрації Президента Сергій Льовочкін подав у відставку. Щоправда, невдовзі стало відомо, що відставка не прийнята і він залишиться на посаді.
"Я дійсно звернувся в суботу з проханням про відставку, вона була відхилена. Сьогодні моє основне завдання - працювати над врегулюванням ситуації мирним шляхом і подоланням кризи, інше - безвідповідально. А питання відставки, ймовірно, буде розглядатися президентом після нормалізації ситуації в країні", - розповів Сергій Льовочкін.
Трохи згодом вийшов з Партії регіонів Давид Жванія. Соратник третього президента Віктора Ющенка, колишній нардеп від партії "Наша Україна", вирішив залишитися позафракційним.
“Як тільки зрозуміло стало, що Угода не підписана, ну а потім подивився, що робиться на вулицях, я, в принципі, залишатися в фракції не мав. Зараз на цей момент - біля двадцяти депутатів (може покинути Партію регіонів - "24"). Там дуже велика кількість людей, які принципово вважали, що наш єдиний шлях – це в Європу”, - сказав народний депутат Давид Жванія.
Незгодних у Партії регіонів - більшість
Вихід з партії влади – явище рідкісне в українській політиці. Тарас Чорновіл, який зробив це в парламенті минулого скликання, говорить, що Партія регіонів кипить від прихованого невдоволення своїм керівництвом.
“Група незгодних і група готових вийти і голосувати інакше – це є дві дуже різні речі. Група незгодних становить десь приблизно дві третини, чи трошки більше від двох третин фракції. Це ті, які дуже хочуть відправити у відставку Азарова, якого терпіти не можуть і вважають його гальмом в розвитку будь якого прогресу і в тому числі власного бізнесу і які зацікавлені були в євроінтеграції. Група тих, хто готові вийти - на сьогоднішній день це є в принципі теоретично потенційно до 20, може, до 15 чоловік”, - вважає народний депутат VI скликання Тарас Чорновіл.
Побиття мітингувальників публічно засудили члени фракції Сергій Тігіпко, Ірина Бережна та Микола Рудьковський. Останній заявив про свій розрив з фракцією, щоправда, він і раніше зобов’язувався це зробити, коли був обраний головою Соцпартії. Всіх цих депутатів, які влаштували демарш, як главу Адміністрації, пов'язують з олігархом Дмитром Фірташем.
Про намір покинути фракцію Партії регіонів заявили Володимир Мельниченко – чоловік Інни Богословської та колишній міністр транспорту в уряді Юлії Тимошенко Віктор Бондар. Втім, буквально за день більшість з них несподівано передумали.
“Я говорив це, да (що 20 депутатів можуть покинути партію - "24")… Два десятки депутатів практично мали між собою рацію, прямі переговори: що далі робити, як далі поступати? І розуміємо, що грати в чийсь чужий сценарій сьогодні, напевне, неможливо. На сьогоднішній день всі взяли паузу. От всі, з ким ми говорили, всі взяли паузу, щоби не виглядало, знаєте, що просто іде розвал фракції штучний, який призведе до того, що просто розвалиться парламент”, - сказав народний депутат Віктор Бондар.
З регіоналами-саботажниками була проведена "виховна робота"
“Проведена буде серйозна виховна робота з тими депутатами, які… Спочатку їх змусили увійти до Партії регіонів, мажоритарників і вони після початку активних суспільних протестів, після побиття "Беркутом" молодих людей знову вирішили стати ближче до людей, сказали, що вони вийдуть. І, очевидно, після того була проведена робота. Більшість членів Партії регіонів відсторонені від прийняття рішень, відсторонені від розподілу бюджетних коштів, відсторонені від впливу на кадрові рішення”, - розповів народний депутат ВО "Батьківщина" Микола Томенко.
Головне питання і основна надія опозиціонерів була саме на переформатування більшості у Верхоній Раді, про що почали говорити після перших заяв "на вихід". Але важелі впливу всередині партії виявилися достатніми, аби маятник в бік опозиції не хитнувся.
“Це певні втрати. Сьогодні, на мій погляд, важко дуже вплинути на депутатів. Поки що немає жодної інформації, крім цих двох”, - повідомив народний депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.
“В мене немає інформації про два десятки, що мають намір. Я впевнений, такої кількості не буде. Я впевнений, що фракція збереже свій консолідований склад”, - сказав народний депутат Анатолій Кінах.
“Те що хтось вийшов кудась і кудась зайшов… Це що феодальне право? Ну на здоров’я. Значить він так бачить. Він так вважає. Це його право народного депутата України. Ми їм не будем ліпити клички тушок. Нічого подібного. Так вони вважають. В свій час вони запопадливо захищали цю партію. Тепер підуть кудась інакше, будуть щось захищати. Ну нормальні речі, я вам розказував. Після Майдану в четвертому році в Партії регіонів взагалі залишилося біля 40 депутатів”, - каже народний депутат Ярослав Сухий.
"ПР монолітна. Бліцкриг не вдався. Деякі депутати ПР місцевих рад за гроші викуповували у лідерів партійних організацій свої заяви про вихід з фракцій Партії регіонів", - розповів регіонал Олег Царьов.
Чутки про вихід регіоналів з партії - спланована акція влади
Політичний експерт Тарас Березовець вважає, що інформація про вихід з провладної фракції 20 депутатів була запущена навмисне. Адже провальне голосування за відставку уряду Миколи Азарова забезпечило прем`єру міцний імунітет. Згідно із законом, вносити це питання на голосування тепер не можна протягом року.
“Це була розводка. Розводка навмисне запущена. Щоб опозицію скажімо так, поставити на лічильник. Завищили їхні очікування. А опозиція розвісила вуха вже. "Все. Ми вже маєм більшість". І не провела жодних, я підкреслюю - жодних консультацій з представниками позафракційних і представниками Партії регіонів. Якби такі консультації були з тим же Ахметовим, Дмитром Фірташем або з їхніми представниками, результат голосування міг би бути іншим”, - вважає політолог Тарас Березовець.
Регіонали чекали на переговори з опозицією
Депутати, які збиралися покинути провладний табір, підтверджують, що опозиція їхньою рішучістю ніяк не скористалася. Опозиціонерам було не до перемовин з потенційними перебіжчиками.
“Прямих діалогів практично немає. Ви знаєте, в тому і біда, що опозиція теж нічого конструктивного не пропонує і не виходить з ніякими пропозиціями до депутатів: як далі, що робимо, який план дій? І оце теж лякає багатьох. А от що далі? Нема сценарію, як далі рухається ситуація”, - розповів народний депутат Віктор Бондар.
“Повинна бути готовність цих депутатів до переговорів. Я маю на увазі з фракції регіонів. Поки що ми такої готовності не бачили. А коли, виходячи з трибуни, кажуть абсолютно протилежні речі, які проголошувалися ще день назад чи два, це свідчить лише про одне: або людина перелякалася, або людину тримають на такому гачку, який не дозволяє цій людині проявляти свою громадянську позицію”, - сказав народний депутат Сергій Соболєв.
“Переговори такі не ведуться. Сподіваємося не тільки шляхом витягування тушок з Партії регіонів, а шляхом розуміння влади, що вона завела в тупік країну, скажімо, домогтися певних поступок. Сьогодні зрозуміло, що такий шлях неефективний. Я думаю, що ми приречені говорити з тими людьми, яких затягли в Партію регіонів, які дискомфортно себе почувають. З огидою, але приречені співпрацювати з тими людьми, які дадуть нам 226 голосів”, - народний депутат Микола Томенко.
Від розколу в партії влади може постраждати бізнес
Розрив з Партією влади є справою ризикованою - кажуть обізнані люди. В першу чергу суттєво може постраждати бізнес, захист якого забезпечувала приналежність до владного табору.
“Якщо люди зав'язані в бізнес-процесі Партії регіонів, буде боляче. Якщо вони взяли гроші за вхід туди, ну можуть і вбити. Не треба брати мільйонів. Якщо ти пройшов виключно завдяки Партії регіонів, а потім з нею починаєш воювати, можуть як по Маркову поступити”, - розповів народний депутат VI скликання Тарас Чорновіл.
В період політичних криз депутатські голоси стають дорожчими. Без перебіжчиків Євромайдан не зможе розраховувати на підтримку парламенту. Це розуміють і в таборі влади, і в опозиції, і на Майдані.