Космічний апарат Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security-Regolith Explorer, або OSIRIS-REx, відокремився від капсули для повернення зразків за чотири години до того, як вона увійшла в атмосферу Землі. Подорожуючи зі швидкістю 44 500 кілометрів на годину, капсула безпечно увійшла в атмосферу Землі, після чого приземлилася на випробувальному полігоні в Юті рівно о 10:52 ранку за східним часом.
Читайте на сайті Планету розміром із Землю із чистого заліза виявили неподалік Сонячної системи
Одним з важливих аспектів цієї успішної посадки було те, що вона відбулася на три хвилини раніше від початково запланованого часу. NASA повідомило, що основний парашут розкрився на висоті приблизно 6 000 метрів, що значно вище, ніж очікувані 1 500 метрів.
Під час прес-конференції після приземлення представники проєкту поділилися інформацією про послідовність приземлення.
- Тім Прайзер, головний інженер з освоєння далекого космосу компанії Lockheed Martin, яка побудувала космічний апарат OSIRIS-REx, визнав, що певні аспекти послідовності могли розгортатися не зовсім так, як очікувалося. Однак він наголосив, що розкриття основного парашута ефективно виправило будь-які відхилення, забезпечивши безпечну посадку.
- Капсула приземлилася приблизно за вісім кілометрів на схід від призначеного центру посадки, в межах остаточного посадкового еліпсу розміром 12 на 30 кілометрів. У NASA пояснили, що це невелике відхилення пояснюється атмосферними коливаннями, і це був очікуваний результат.
- Примітно, що капсула зі зразком залишилася у відмінному стані після приземлення. Данте Лауретта, головний дослідник OSIRIS-REx в Університеті Арізони і член команди з відновлення, повідомив, що не було помітно жодних видимих пошкоджень або викривлень на теплозахисному екрані і задній оболонці капсули, окрім очікуваного обвуглювання в результаті входження в атмосферу.
Що буде зі зразками астероїда Бенну
Команда з відновлення перевезла капсулу до тимчасового чистого приміщення на полігоні Дагвей для проведення початкових оцінок і зняття теплозахисного екрану і задньої оболонки. Ейлін Стенсбері, головний науковий співробітник Космічного центру імені Джонсона, підтвердила, що немає жодних ознак витоку зразків з каністри.
Місія OSIRIS-REx розпочалася у вересні 2016 року, коли космічний апарат був запущений на борту ракети Atlas 5. Після прибуття до астероїда Бенну у 2018 році космічний апарат провів комплексні спостереження поверхні астероїда, перш ніж у жовтні 2020 року здійснити успішний маневр "доторкнись і йди". Цей маневр перевершив очікування, зібравши велику кількість матеріалу, що спонукало інженерів прискорити укладання контейнера зі зразками в капсулу повернення.
Скільки матеріалу зібрав апарат
За оцінками керівництва проєкту, капсула містила приблизно 250 грамів матеріалу, що значно перевищувало вимогу місії – 60 грамів. Навіть за нижньою межею цієї оцінки цілі місії були значно перевиконані.
Команда дослідників оглядає капсулу для повернення зразків після посадки / Фото NASA Keegan Barber
Контейнер зі зразками буде перевезено до кураторської в Космічному центрі імені Джонсона 25 вересня. На цьому об'єкті вчені розпочнуть ретельний процес вилучення зразків, запобігаючи забрудненню і уможливлюючи науковий аналіз. Однак NASA застерігає, що ці зусилля можуть зіткнутися з затримками, якщо 1 жовтня відбудеться закриття федерального уряду через припинення фінансування.
Початковий аналіз зразків може розпочатися вже 26 вересня, коли каністру буде відкрито, що дозволить вченим зібрати поверхневий пил для дослідження.
Дивіться також Зонд Parker врізався у вибух Сонця і показав те, чого ще ніхто не бачив
Поки основний космічний апарат OSIRIS-REx вирушає у свою розширену місію, OSIRIS-APEX, призначений для іншого навколоземного астероїда, Апофіса, Данте Лауретта залишається відданим аналізу зразків місії, якій він присвятив майже два десятиліття. Розмірковуючи про це знаменне досягнення, Лауретта висловив своє задоволення, порівнюючи цей досвід з зустріччю зі старим другом, і ствердив: "Ми це зробили".