А з ранку, не дочекавшись голови уряду, виконали обіцяне - почали голодування.
“Ми не бачимо іншого виходу окрім як оголосити голодування. Якщо нам без медикаментів помирати дома, то будемо тут помирати”, - каже інвалід-чорнобилець Петро Голованько.
Спілкуватись з чорнобильцями прем’єр поки не планує.
“В Донецьку є відповідальні керівники, які ведуть діалог з людьми. Вони мають достатньо повноважень, щоби розмовляти, і ситуацію ми тримаємо під контролем”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
До учасників голодної акції намагалися приєднатися колеги по нещастю, але їх у будівлю Пенсійного фонду не пустили. Тож під стінами будівлі понад 200 людей розбили табір і встановили 12 наметів.
“Їх дії неправомірні. Зрозумійте, неправомірні дії - це підсудні дії. А коли вони вкрали в цьому місяці у кожного по 5, 6, 3 тисяч. У бандитів такого навіть не має, за це хтось повинен відповісти”, - каже учасник акції Володимир.
Керівник Пенсійного фонду у вівторок подав у відставку. Без пояснень. Тепер гостроту ситуації намагається зняти губернатор, він ініціював виділити протестувальникам одноразову матеріальну допомогу.
“Я продовжую працювати з чорнобильцями, в тому числі надання матеріальної допомоги найбільш потребуючим. Перші 11 чорнобильців отримали матеріальну допомогу облради, кому терміново було потрібно на операцію чи на ліки. Зараз ініціативна група визначає кому це більше потрібно”, - каже голова Донецької ОДА Андрій Шишацький.
Не дивлячись на допомогу понад 40 чорнобильців продовжують голодувати. Кажуть, безстроково. Одному з них сьогодні стало погано - його забрала “швидка”.
Тим часом на прийом до керівництва облуправління Пенсійного фонду одночасно прийшли сотні людей і у Харкові. Розмова між чиновниками та народом виявилась короткою і не конструктивною. Залишившись наодинці із власними вимогами, чорнобильці виклали їх на папері та направили в Кабмін і керівництву області.
“Мінсоцполітики України при формуванні держбюджету на 2012 рік повинен передбачити кошти необхідні для виплати інвалідам-чорнобильцям пенсії в розмірах передбачених ч.4 ст. 54 закону України “Про статус соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, - каже голова обласної організації "Союз Чорнобильців України" Анатолій Вінник.
Окрім цього пункту ліквідатори вимагають від пенсійного фонду виконувати рішення судів про підвищення пенсій.
“Левова частка поставлених проблем і питань сьогодні повинні вирішуватися в Києві. Яким чином - це вже друге питання. Я сьогодні маю доручення голови облдержадміністрації запевнити всіх, що обласна державна адміністрація стоїть на позиції тих, що відміняти рішення судів не можна”, - каже заступник голови Харківської ОДА Ігор Шурма.
Та чорнобильці такій підтримці від влади не надто зраділи.
“Виходить, як у Висоцького - біг на місці загальномиротворчий. Тобто ми говорили-говорили, ніби всі за нас, ніби всі повинні нам сьогодні допомагати, а віз і нині там”, - каже ліквідатор аварії на ЧАЕС Віктор Полов'яний.
Харківські ліквідатори збираються об’єднати зусилля і з колегами з інших областей. 17 листопада у Лубнах відбудеться Всеукраїнський з’їзд чорнобильських організацій. Там і вирішать у якій формі мають пройти наступні акції.