Андруховичу приписали ненаписаного ним вірша

На початку цього року організація Міжнародний альянс інтелектуальної власності визнав Україну країною з найбільш високим рівнем порушень в сфері захисту авторських прав.

Наприклад, Львів - не тільки успішне туристичне місто, але й бренд, який добре продається. Тож не дивно, що чимало "львівського" можна знайти далеко за межами міста. Найпопулярнішими останнім часом стають кав`ярні. Одна з таких розташувалася в історичному центрі Києва і певним чином зацікавила письменника Юрія Андуховича.

Андрухович переконує: такого вірша не писав, тому публічно заявив про підробку. Сайт закладу рясніє іншими помилками: "Повсюди присутній антикваріат, картини на ткане вій холсті, картини художника на барельєфі, вуличні фонарі…" У так званому львівському закладі є навіть самовар із двоголовим орлом.

"Скопіювала з Інтернету"

В мережі є інтерв'ю, нібито, власників кав`ярні, але їхніх імен не названо. Телеканалу "24" вдалося поспілкуватися з власницею, яка зауважила, що вірш знайшла і скопіювала з Інтернету. До слова, його так і не прибрали із меню, пояснили, що це зробити дорого.

Є ще, звичайно, якісь юридичні, судові варіанти захисту, взагалі якась компетентна, професійна юридична фірма, могла б за цей випадок ухопитися, тому що перспективи виграшу, на мій погляд, дуже непогані, – говорить письменник Юрій Андрухович.

"Це не має, як я вважаю, жодного відношення до інтелектуальної власності, в цивільному кодексі існує 28 cтаття, яка передбачає право особи на ім'я. І в цьому випадку це, мабуть, що захист честі та гідності", - пояснює адвокат, патентний повірений Олег Дроздович.

Скопіювали не лише вірш, а й меню, - ресторатор

Вірш приписували Андруховичу не лише у цьому кафе-барі. Львівська кав'ярня "Золотий дукат", яка вже шість років працює у столиці, першою розмістила ці рядки. Тут стверджують, що новий заклад разом з віршем скопіював і меню.

Ми завжди кажемо, що в чоколядовій кав'ярні "Золотий Дукат" ви отримуєте не лише філіжанку доброї і смачної чорної кави чи гарячого шоколаду, ви можете отримати те, що власне не можна купити чи продати. А в них на сайті написано, що ви отримаєте не тільки філіжанку кави, а й те, що не можна купити чи продати, що отримавши не повернете, - говорить директор кав'ярні "Золотий дукат" у місті Київ Аліна Савчук.

"У Києві дуже часто намагаються експлуатувати ідею львівської кухні, львівської кави, львівської атмосфери і пробувати відкривати, і пробувати відкривати якісь подібні формати, які на їхню думку мали б успішно працювати. В нас абсолютно типовий приклад, коли ми відкрили у Львові “Львівські пляцки”, коли ми печемо штруделі, сирники, це на площі Ринок. Видно великого кухаря, який робить сирники, якого всі помічають. Подібний формат відкрили в Києві. Кажуть, що він досить успішно працює, хоча реалізований абсолютно бездарно", - зауважив креативний директор холдингу емоцій "!Фест" Юрій Назарук.

Якщо, наприклад, в іншій країні світу відкриють ресторан з назвою “Українські вареники", то чи мають вони право це робити? Думаю, що мають, але це має бути дуже висока якість. Якщо говорити про Київ і про заклад громадського харчування, який хоче використовувати в назві слово “Львівський” чи “Львівська”, це має бути дуже висока якість, - наголошує мер Львова Андрій Садовий.

Віктор Янукович і плагіат

Успішний захист від плагіату у випадку вкраденої дисертації - рідкість. Найчастіше науковці, у яких поцупили роботу, до суду не звертаються. Кажуть, що дисертації можуть з'являтися на сайтах через науково-технічний інститут, де зберігаються після захисту.

З музикою ситуація не краща. Зокрема, пісня "Лідер", яка була гімном Віктора Януковича під час президентської кампанії, дуже нагадує композицію "Ti amo", авторства італійського виконавця Тото Кутуньо. Партія регіонів тоді, у 2009, за висновками звернулася до музичного продюсера.

Книгу авторства Януковича "Україна – країна можливостей", яку надрукували у Відні у 2011 році, також називали плагіатом. Вона містить запозичення із різних публіцистичних матеріалів українських авторів. При цьому ніде не зазначене справжнє авторство текстів.

Чужі промови українських політиків

Декілька разів українських політиків ловили на використанні чужих промов. Так, у 2009 тодішній прем'єр Юлія Тимошенко говорила словами Боббі Кеннеді, які свого часу він присвятив Мартіну Лютеру Кінгу. А у 2011 Раїса Богатирьова, яка тоді обіймала посаду секретаря РНБО, виступила перед випускниками Києво-Могилянської академії з промовою засновника корпорації Apple Стіва Джобса. Він читав її перед випускниками Стенфорду у 2005 році. В обох випадках про цитування не йшлося.

Загалом нехтування авторським правом,плагіатом, підробками, фейками, всякого роду, які, на жаль, в нашій країні стають домінувати, стають стилем життя, підробка, як стиль життя, – констатує письменник Юрій Андрухович.

"У нас закон про авторське право і суміжні права передбачає стягнення компенсації у розмірі від 10 до 50 тисяч мінімальних заробітних плат. Тобто це на нинішній момент - мінімум 12 тисяч гривень компенсації за порушення", - каже патентний повірений Вікторія Остапчук.

За новим КПК судовий розгляд справи про порушення авторських прав може зайняти не менше року.