У Криму відбувся перший перепис населення від часу російської окупації українського півострова. Хто і як ходив по домівках кримчан, яку інформацію збирали – з’ясовували журналісти “Радіо. Свободи”.
Деякі питання, що були у бланку опитування, викликали підозру. Так, кримчан питали про громадянство, майно та право власності на майно.
Самопроголошена влада Криму звітує – дані перепису потрібні лише “для плану розвитку півострова”.
На думку директора Центру Близькосхідних досліджень Ігора Семиволоса, нова кримська влада реально зацікавлена, щоб зменшити кількість неросійського населення.
Це робиться для того, щоб під час міжнародних обговорень щодо статусу Криму можна було спиратися на дані, що переважна більшість населення Криму – це росіяни. І ключове завдання – не збільшити кількість росіян, а зменшити українців. Слід розуміти, що коли відбувається такий перепис населення в умовах фактичної окупації, багато етнічних українців можуть назватись росіянами, - переконаний експерт.
Та все ж більшість кримських татар бойкотують перепис населення, пояснюючи, що не хочуть розголошувати конфіденційну інформацію. В Меджлісі не сформували єдиної позиції щодо перепису, тому корінний народ Криму самостійно вирішував, брати в цьому участь, чи ні.
Кримські татари розказують, що бояться брати участь у опитуванні. Адже підозрюють – дані новій владі потрібні, щоб передати їх ФСБ і силовим структурам.
З поміж перепису можна визначити зв'язок кожної сім’ї з материковою Україною. Адже багато молодих людей виїхали на материкову Україну, щоб продовжити навчання чи роботу, а також щоб уникнути призову до російської армії, не приймати російське громадянство тощо. Окрім того, після перепису населення можна чітко виявити людей, що зберегли українське громадянство , - розповів член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.