Кримські парламентарії вирішили - в Україні російську мову утискають, а вони її захистять. Розпочали з дублювання фільмів.

Володимир Іванов (депутат Верховної Ради АРК):
“Сьогодні Україна є суб'єктом СОТ. Україна заявляє, що є правовою міжнародною державою, і не можна нав'язувати суб'єкту підприємницької діяльності що і як йому робити. Сам споживач, в даному випадку глядач, визначить: які фільми йому краще дивитися і платити гроші за це, а це - приплив податків до бюджетів різних рівнів”.

Крім того, кримські депутати розробили 7 законопроектів щодо використання російської мови по всій країні. Планують їх внести у Верховну Раду. Втім, на швидке просування лояльних до російської законів не сподіваються.

Олександр Чорноморов (народний депутат): “Арифметично - фракція Партії регіонів, фракція Компартії - ми очікуємо солідарного голосування. Фракція Литвина - може бути, але навіть цього мало. А ось ті депутати, яких деякі називають “тушками”, які увійшли до коаліції, голосування їх абсолютно непередбачуване з даного питання”.

Олена Бондаренко (народний депутат, Партія регіонів): “Я платник податків для держави, а держава зі мною намагається говорити нерідною мовою. Я знаю українську, більше того, диктант 2 роки тому я на 5 балів написала без чиєїсь допомоги. Але в мене немає вільного спілкування, для мене це нерідна мова, розумієте?”

Втім, інші депутати-регіонали переконані, прокуратура оскаржить рішення кримського парламенту, посилаючись на Європейську хартію мов, адже саме її вимоги в Криму не виконуються.

Володимир Зубанов (народний депутат, Партія регіонів): “Якщо ставати на бік мовних хартій, то в Криму повинні вивчити й знати українську мову всі і впроваджувати її офіційно повсюди, і потім захистити, от як вони прийняли рішення, російську і татаро-кримську, але вони ж цього не зробили, тобто вони тільки з одного боку - російська і все”.

До того ж, рішення кримських депутатів, на думку експертів, суперечить Конституції України та рішенню Конституційного Суду. І ревізія цих документів може спровокувати громадянський конфлікт.

Павло Мовчан (народний депутат, БЮТ): “Сигнал досить тривожний з Криму. Він не стабілізує, а навпаки - буде детонувати. Той, хто затіває це - не усвідомлює”.

Володимир Зубанов (народний депутат, Партія регіонів): “Це питання доволі таки серйозне і воно буде збурювати суспільство більше, ніж Чорноморський флот”.

Втім, більшість членів провладної партії переконані, що коли половина України викреслить державну мову з власного життя - це буде нормальний порядок речей. І жодних тобі збурень.

Вадим Колесніченко (народний депутат, Партія регіонів): “Виконуючи закон України про регіональні мови, вказавши, що на їх території одна з мов, яку Україна визнала регіональною, може бути російська, це як юридична і політична заява. Я не думаю, що тут великий вихід відбувся за рамки повноважень, тому що подібні рішення за останні 3 роки прийняли, здається, 12 обласних і міських рад південного сходу. Половина областей буде мати регіональну мову російську - і це нормально”.

Найближчим часом мовне питання в країні "знімуть". Таку обіцянку дав Президент, про це говорять і депутати-регіонали. Мовляв, буде ухвалено базовий закон, який розставить всі крапки над "і".