Відключення теплої води в Києві відбуваються щоліта
Відключення теплої води здійснює теплопостачальна компанія "Київенерго". Згідно з нормативами гідравлічні випробовування мають тривати 2 тижні. Однак кияни прощаються з теплою водою на значно більший термін.
В компанії це пояснюють роботами з усунення пошкоджень теплових мереж.
Затримки можуть бути обумовлені лише тим, що після гідравлічних випробувань можуть бути виявлені ці пошкодження і для їх усунення необхідний деякий час. Я думаю, що і мешканці міста багато разів бачили, що коли пошкодження усуваються, потім подається теплоносій. Але виникає нове пошкодження. І таким чином, термін виконання робіт подовжується до усунення, - каже заступник технічного директора ПАТ "Київенерго" Григорій Саєнко.
Постійні пошкодження труб пояснюють тим, що водопровідна інфраструктура, яку Україна успадкувала з радянських часів, безнадійно застаріла і потребує оновлення. Профінансувати ці роботи не може ані бюджет, ані компанія "Київенерго".
Необхідні витрати оцінюються в мільярди гривень
Більше 60% цих теплових мереж вичерпали ресурси. Експлуатуються більше 25 років. Вони вимагають заміни. Для відновлення 60% необхідно в цінах 2011 року 10 млрд. грн. Тобто дуже велика сума, яку ні в місті, ні в тарифах, ні в "Київенерго" немає, - зазначив заступник технічного директора ПАТ "Київенерго" Григорій Саєнко.
В значно гіршому становищі порівняно з "Київенерго" опинилися теплопостачальні компанії в менших містах України. Обладнання виходить з ладу. Не випадково більшість українських міст вже відмовились від централізованого постачання теплої води.
Розмір тарифів, за якими населення сплачує за тепло, дозволяє покривати виробничі витрати тепловиків лише на 70-75%.
Покращення фінансового становища
Покращити фінансове становище теплопостачальних компаній могло б підвищення тарифів. Але влада не ризикує налаштовувати проти себе широкі верстви малозабезпеченого населення.
73% покриває тариф на теплову енергію. Однак цю різницю покриває державний бюджет. Якщо стрімко підвищаться тарифи, то ці тарифи не зможе оплатити населення. Витрати, собівартість теплової енергії зростає, а тариф залишається такий же. Тому погіршуються фінансово-економічні показники підприємства. І от тоді приймається рішення на індивідуальне”, - розповів начальник управління комунальної теплоенергетики Мінрегіонбуду Олена Малежик.
Місцева влада стверджує, що навіть після того, як з'явилася технічна можливість провернутися до централізованого обігріву води, громадяни вирішили зберегти опалення котлами та бойлерами, переваги яких вони відчули за декілька років. Така система видається більш економічною.
Прихильники індивідуального обігріву теплої води вважають централізовану систему застарілою та неефективною. Втрати теплової енергії за такої системи вони називають надмірними.
Технології які застосовуються в централізованому гарячому постачанні. Там десь коефіцієнт мабуть корисної дії десь 20-30%. Великі втрати і економічно це надзвичайно неефективно”, - каже екс-мер Чернівців Микола Федорук.
Між тим, є слабкі місця і в системі індивідуального опалення. За газ та електроенергію, які використовуються для обігріву води, населення платить за заниженими тарифами, нижчими за собівартість.
Подібно до дотування теплопостачальних компаній при централізованій системі, держава знов дотує систему індивідуального постачання теплої води через занижені тарифи. Ані економіка, ані енергетичні системи витримати масовий перехід на індивідуальний обігрів теплої води не в змозі.
Якщо вони електроенергією догрівають цю воду, у нас ціна на електроенергію для населення за оцінкою НКРЕ відсотків десь тільки на 40% покриває собівартість. Тобто у нас для населення занижена ціна. Власне кажучи, те що не вирішується проблема централізованого водопостачання. В тому числі теплої води, воно перекладається на проблеми енергетиків. І енергетики – збиткові. Їх доводиться дотувати, - розповів екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.
Успіх системи індивідуального обігріву води в малих містах України пояснюють її економічними перевагами порівняно з централізованою. Між тим, експерти не виключають, що зі зміною економічних умов, централізована система постачання теплої може стати дешевшою.
Однак можливості повернутися до централізованої системи у невеликих міст вже не буде. Її інфраструктура демонтовано і продано.
Може газ, скажімо, подорожчати для роздрібного покупця, стати дешевше для оптового. Може бути всякий розвиток економіки. І може бути, що через декілька років централізоване водопостачання стане настільки більш вигідне, що ми почнемо відмовлятися від індивідуального, як це відбулося в багатьох країнах Європи. Наразі всі мешканці знову повертаються до централзованих послуг, тому що це становиться більш дешевше, - каже начальник управління комунальної теплоенергетики Мінрегіонбуду Олена Малежик.
Тим часом енергетичні експерти стверджують, що альтернативи підвищенню тарифів для населення - немає. Держава не зможе дотувати теплопостачальні компанії вічно. Їх фінансові проблеми можуть відчути на собі українці. Коли захочуть прийняти теплий душ.