За експлуатацію українського сланцю та газу щільних порід, що мінімізує в подальшому залежність України від російського газу, взялися 3 інвестори - компанії Shell, Chevron та “Надра України”. Про те, на які саме поклади розраховувати, можна буде говорити через рік-два, - каже експерт з питань енергетики Валерій Боровик

Більшість попередньо досліджених родовищ розміщені глибоко - майже 4-5 кілометрів нижче рівня землі. Сланцевий газ видобуватимуть методом гідророзриву - у скважину під великим тиском закачуватимуть суміш з води, піску та хімікатів. Під цим впливом утворюється тріщина та вивільняється природний газ. Цей метод, який отримав критику екологів, ще називають фрекінгом. В Україні швидко організувався так званий антифрекінговий рух з власною атрибутикою: зелені прапори та салатні стрічки

Буре вугілля - це теж дуже небезпечна справа з точки зору екології та навколишнього середовища. Вхід сланцевого газу на ринок дуже важливий і треба шукати можливостей, щоб такий вхід був можливий, очевидно, враховуючи всі справи, пов`язані з екологією, - Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Генрік Литвин.

В інтернет-мережі рух "Стоп фрекінгу" збирає відео та друковані матеріали, які розповідають про шкоду видобування сланцевого газу та вбивство регіонів України. Розповсюджуються листівки з погрозами, що зникне чиста вода, зросте кількість онкозахворювань, забрудниться чорнозем і зникнуть заповідні зони Донбасу. Про страшні наслідки розповідають російськомовні відеоролики.

З іншого боку, ті, хто виступає за реалізацію газового проекту як одного із шляхів незалежності України в енергетичній сфері, нагадують, що США видобуває сланцевий газ вже багато років. Взялася за видобуток і Польща. Наразі там вже є 46 свердловин, у більшості з яких знайдено газ.

Найскладніше за все - це геологічні ризики. Найперше, на чому концентрується компанія, яка веде розвідку - це безпека. Потрібно мати гарне обладнання та досвідчених працівників. Для кожного інвестора першою задачею є прибуток, і ці роботи, хоча й є ризикованими, але у разі, якщо знаходиться газ - то винагорода покриває усі ризики, - заступник директора департаменту покладів PGNiG Анджей Максим.

Член Європарламенту Богуслав Сонік свого часу заявляв, що за спробами блокувати видобуток газу в Польщі стоїть "Газпром". Така думка є досить поширеною і в експертному середовищі - мовляв, російський монополіст може фінансувати антифрекінгову активність та проплачувати відповідні промови політиків.