Тисячі на виховання

У киянки Олени Тімоніної - двійко дітей. Старший син чотирирічний Іванко - аутист. Жінка щомісячно витрачає на синове виховання та навчання тисячі гривень.

3 тисячі - саме стільки за офіційною статистикою дітей-аутистів в Україні. Втім експерти кажуть: їх набагато більше.

В Україні немає системи допомоги дітям з аутизмом і люди не бачать необхідності брати для себе діагноз, інвалідність. Тому що це не дає їм жодних можливостей реабілітувати дитину. Крім того, в школах починають розказувати: ми не вміємо працювати з такими дітьми. У садочок цих дітей не беруть, - каже президент фонду "Дитина з майбутнім" Лариса Рибченко.

У Харкові батьки, не дочекавшись допомоги від держави, виховання та навчання своїх особливих дітей взяли у власні руки. Об'єдналися у благодійний фонд "Квіти життя". І віднедавна діти-аутисти із шістдесяти харківських сімей кілька разів на тиждень відвідують міні-садочок.

Наталія дізналася, що в її сина аутизм, коли йому було три роки. Тоді лікарі залякали матір, мовляв, ваша дитина ніколи не зможе розмовляти. Втім попри такі лікарські перестороги, зараз хлопчик вивчив три мови - російську українську та англійську.

Таки виділили гроші

В інституті спеціальної педагогіки розповідають: за кордоном аутисти можуть навчатися як у спеціальних, так і у звичайних школах та садочках. І поки вітчизняні навчальні заклади для особливих діток загубилися десь у міністерському трикутнику - між Мінохорони здоров'я, Міносвіти та Мінсоцполітики, тут уже взялися розробляти спеціальні навчально-виховні програми.

Їх розвиток з нашого погляду нерівномірний, вони не демонструють якісь закономірності, які ми можемо спостерігати у інших дітей. У наших дітей може бути недорозвиток мовленнєвих спектрів, тут теж цікаво, вони можуть говорити, але не казати, коли хтось хоче. Тільки тоді, коли вони хочуть. За спостереженнями, є така особливість, вони дуже гарно розбираються в електроніці. Їх можна навіть цьому спеціально не вчити” - каже експерт з питань аутизму Інституту спеціальної педагогіки Тетяна Скрипник.

Коли запрацює перший державний садочок чи школа для аутистів, експерти прогнозувати не беруться. А от на лікування аутизму вперше за роки незалежності у держави гроші таки знайшлися. Для цього Мінохорони здоров'я виділило 10 млн. гривень.