Відхід Кучми не повинен дивувати

Як розповів 24 каналу політолог Петро Олещук, вік і здоров’я другого президента України не дозволяють активно займатися переговорним процесом. Тому відхід Кучми не повинен когось дивувати. Втім, зауважує експерт, чому саме зараз Кучма ухвалив таке рішення, – важко сказати.

Увага Порушення перемир’я: як натиснути на Путіна

Вже багато конспірології, що на переговорах має бути дуже страшна зрада, яку навіть Кучма не готовий схвалити. Але, швидше, Кучмі треба було йти зараз – після укладення нової найбільш широкомасштабної угоди про повне припинення вогню. Кучма може вважати, що цими домовленостями він зробив усе, що міг. Достойна крапка в його діяльності в ТКГ,
– вважає Петро Олещук.

Політексперт Валерій Клочок вважає, що Кучму "випхнули" з ТКГ, бо наразі Україну представляє перший заступник віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. І офіційний відхід Кучми був питанням часу.

нормадський формат
Кучма працював у Мінську від імені України з перших днів війни з Росією / Фото Wikipedia

В Офісі Президента повідомили, що Кучмі цього року виповниться 82 роки. Йому фізично важко було справлятися з обов’язками.

Читайте також Зеленський vs Путін: чи треба говорити з президентом Росії

Сам Кучма конкретні причини виходу з ТКГ не повідомив. Другий президент зазначив, що протягом останнього року робота ТКГ була відновлена і значно просунулася. Був здійснений ряд важливих кроків, досягнуті домовленості. Він також пообіцяв ділитися досвідом і надавати консультації щодо кроків на шляху до встановлення миру.

Цікаво Кучма вийшов з Тристоронньої контактної групи: що каже перший заступник Резніков

Кучма у ТКГ: основне

  • Леонід Кучма брав участь в переговорах по Донбасу з перших тижнів війни та був повноважним представником України в ТКГ.
  • У 2014 році Кучма підписав від офіційної української сторони так званий Мінський протокол.
  • У вересні 2018 року вперше заявив про свій відхід з контактної групи по Донбасу.
  • Після президентських виборів Володимир Зеленський переконав політика повернутися до роботи, щоб перезапустити процес переговорів.
  • У Зеленського вважають, що Кучма справився з цим завданням.

Як вплине на позиції України вихід Кучми і хто його замінить

За словами Петра Олещука, вихід Кучми не матиме катастрофічних наслідків у переговорному процесі. Загальну лінію переговорів визначає вище політичне керівництво держави, а не учасники ТКГ. Крім того, в складі ТКГ відбулися суттєві зміни. Включений Олексій Резніков, представники окупованих територій з проукраїнськими позиціями – Сергій Гармаш і Денис Казанський. І це серйозне посилення переговорної групи. Є, кому працювати і продовжувати переговори.

Звичайно, Кучма – найбільш досвідчений переговірник. Двічі президент, вів переговори на найвищому державному рівні. Тому дещо наші позиції в Мінську будуть послаблені. Кучма користувався авторитетом серед росіян. Але глобально нічого не зміниться,
– вважає Олещук.

Читайте також Головні помилки Кучми: скандали та рейтинг політика

Наразі, за повідомленням ОПУ, виконувати обов’язки Кучми буде перший заступник віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков. Кучма раніше просив передати Резнікову свої повноваження. А Зеленський незабаром призначить оновлений склад делегації.

олексій резніков
Резніков – найбільш імовірний кандидат замість Кучми / Фото Facebook

Володимир Зеленський заявив, що це один з найскладніших кадрових виборів. За словами президента, є кілька претендентів на цю посаду. Один з них – віцепрем'єр-міністр Олексій Резніков. Крім того, ведуться перемовини з Леонідом Кравчуком.

Читайте також Все залежить від Росії, чи вона дотримається домовленостей, – Зеленський про перемир'я

На думку Олещука, місце Кучми має зайняти хтось співмірний у політичному сенсі з другим президентом. Кого б знали росіяни і сприймали його серйозно. Значима фігура з досвідом, але бажано молодша і активніша. Приміром, хтось із колишніх міністрів закордонних справ.