Цей день багатий на свята. 14 жовтня православні християни відзначають Покрову Пресвятої Богородиці, ознакою якої є те, що вона у цей день покриває землю або листям, або снігом. А ще – є Заступницею від ворогів.

14 жовтня є також Днем українського козацтва. Як відомо, церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня – одним з найважливіших днів для козаків – тоді вони проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Чому саме в цей день?

За однією версією легенди, цього дня 860 року столицю імперії Константинополь взяли в облогу руси-язичники. За другою – сталося це у 910 році, а нападниками були араби-мусульмани, зазначають в Українському інституті національної пам’яті. Жителі міста на чолі з духовенством ревно молилися про порятунок до Богородиці. Вона з'явилася над обложеними, покрила їх своєю хусткою-омофором – і нападники відступили. Відтоді й поширився особливий культ Богородиці-Покрови як заступниці християн, захисниці від ворога.

Також вважається, що на Покрову у 1942 році було створено Українську повстанську армію, відтак 14 жовтня – це ще й День Української повстанської армії. Хоча не всі історики погоджуються з таким визначенням.

Водночас, упродовж тривалого періоду чимало українських активістів та патріотів виступали за те, щоб перенести свято Захисника саме на 14 жовтня, скасувавши традиційне святкування 23 лютого.

Державне свято

У теперішній час День захисника набуває особливого змісту. Через збройну агресію Росії в українському суспільстві ще більше підсилилося прагнення відмовитися від радянських символів та свят – яким, зокрема, був День захисника Вітчизни (23 лютого), знаного з радянських часів як "День Радянської армії і Військово-Морського флоту".

Ініціативу українців мати своє свято вшанування героїв підтримав президент Петро Порошенко, який 14 жовтня 2014 року, встановив щорічно, саме в цей день, відзначати День захисника України. А також оголосив 14 жовтня неробочим днем на державному рівні.


Гаслом Дня захисника України глава держави запропонував обрати відому фразу – "Сила нескорених"

Свято мужності та героїзму за нинішніх обставин особливо значиме. Сьогоднішні воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, добровольчих батальйонів – спадкоємці тих, хто боронив кордони й безпеку своєї землі впродовж століть. У цей день варто висловити вдячність, любов та повагу усім тим, хто захищає наш з вами спокій.

Як святкуватимуть?

Відзначати День Захисника України в столиці 14 жовтня розпочнуть з молитви в Софії Київській.

Після молебню на майдані Незалежності клятву на вірність Україні складуть ліцеїсти Військового ліцею імені Івана Богуна, потім президент Петро Порошенко відкриє виставку озброєння та військової техніки, яка працюватиме з 14 по 16 жовтня.

На майдані Незалежності о 12 годині розпочнеться святковий концерт військових оркестрів Збройних сил, Міністерства внутрішніх справ та Національної гвардії. А о 16 годині стартує концерт патріотичної пісні за участю гуртів, які постійно їздять у зону АТО виступати перед бійцями.

Редакція сайту "24" вітає усіх наших дорогих Захисників зі святом!

Читайте також: До Дня захисника діти перетворили гільзи на янголів