Дівчина з Дебальцевого два дні їхала до Вінниці, аби вступити у ВНЗ

Вчорашня школярка Крістіна Колесник приїхала вступати. Позаду — понад 800 кілометрів, два дні дороги, блокпости, безсонна ніч і страх — як приймають і чи приймають у чужому місті. Вона взяла з собою речі, бо сподівається залишитися у Вінниці. Рідні Крістіни залишились у прифронтовому Дебальцевому, сьогодні підконтрольному українським військам.

Крістіна мріяла про медінститут — фах анестезіолога. Коли школярі з інших областей складали ЗНО, у її місто прийшла війна, тож сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання дівчина не отримала. Дехто з її однокласників став студентом у російських університетах. Вона ж хоче жити в Україні.

У Донецькому національному університеті триває вступна кампанія

Для дівчини чи не єдиний шанс стати студенткою вже цього року — це Донецький національний університет. Навчальний заклад переїхав до Вінниці. З дозволу Міносвіти досі приймає документи від абітурієнтів. Вступники із зони АТО можуть вступати без іспитів — лише за конкурсом атестатів.

У приймальній комісії Донецького університету — черги, вступають на навчання не лише втікачі з Донбасу. Вирішуючи клопоти вступників, працівники приймальної комісії намагаються не згадувати власних проблем.

У багатьох студентів на Донеччині залишились сім'ї. Сергій — один з кількох десятків студентів, які першими переїхали до Вінниці. Саме йому разом з викладачами налагоджувати роботу навчального закладу. На здобуття вищої освіти тут зареєструвались 7 тисяч студентів ДонНУ. Поки що вони опановуватимуть науку дистанційно.

Студенти-контрактники зі сходу платять за навчання

Чимало студентів зі сходу відвідують лекції в інших вишах України. Зокрема, Харківський університет прийняв близько двохсот таких студентів.

Вони мають можливість складати іспити, вони отримають по закінченню семестру академічну довідку і зможуть після того повернутися до свого університету або продовжити навчання в іншому,
— говорить ректор Харківського національного університету імені В. Каразіна Віль Бакіров.

А от майбутній юрист Каріна Штепа переїхала до столиці. Однак вже за кілька місяців Каріні знову доведеться вибирати: чи залишатися у Києві, чи продовжити навчання у Вінниці, де тепер її рідний альма-матер. Знижок для студентів-біженців немає. Жодної фінансової допомоги студенти також не отримують, тож чимало з них шукають підробіток.

Студенти зі сходу погоджуються на будь-яку роботу,
— каже голова Української студентської спілки Станіслав Куценко.

Квартиру у Києві Каріна орендує. А от її друзі, які зараз у Вінниці, безкоштовно отримали місце в гуртожитку. В одній кімнаті живуть і студенти, і викладачі університету.

З зони АТО переїхало 11 університетів

За інформацією Міносвіти із зони АТО переїхало 11 університетів. Держава допомагає з пошуком приміщень, все решта — за кошти навчальних закладів.

Поки що гроші на переїзд ВНЗ держава не виділяла,
— повідомив заступник директора департаменту вищої освіти МОН Микола Фоменко.

Луганський національний аграрний університет переїхав до Харкова, облаштувався у стінах Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Василенка. На навчання зареєструвалось 400 студентів.

Не хотів працювати в неіснуючій державі,
— наголосив в. о. ректора ЛНАУ Микола Брагінець.

Донецький університет економіки і торгівлі переїхав у Кривий Ріг

А от Донецький університет економіки і торгівлі імені Туган-Барановського намагається облаштуватися у Кривому Розі.

"Найбільша проблема - житло", — каже доцент кафедри міжнародної економіки Юлія Бочарова.

У Донецьку та Луганську залишились клони університетів-емігрантів. Там заправляють терористи з "ЛНР" та "ДНР". Імітують навчальний процес та обіцяють студентам дипломи російських вузів.

Дехто залишився в окупованих вишах з власної волі, дехто — просто боїться. Терористи залякують і викладачів, і студентів.

Вони просто розповсюджують чутки, які в жодній мірі не віддзеркалюють реальність. Про те, що тут побили студентів. Потім, коли ми дали інтерв'ю, що тут взагалі студентів поки що не було — сказали, що побили викладачів. Потім наступний крок — вони стали надсилати загрозливі листи на акаунти і сторінки нашим студентам,
— розповідає в. о. декана історичного факультету ДонНУ Тетяна Нагорняк.

МОН з підконтрольними терористам університетами не співпрацює

У Міністерстві освіти України кажуть, що з університетами, підконтрольними терористам, співпрацювати не збираються. Однак проти викладачів чи студентів, які там залишились, поки жодних санкцій не застосовували. Якщо захочуть, вони можуть переїхати і продовжити навчання.

"Інколи те, що студенти не змогли приїхати і не могли приїхати викладачі — це не зовсім їх вина. Мова йде про те, що не випускають, блокують, застосовуються різні технології для того, щоб якось зберегти контингент студентів", — каже заступник директора департаменту вищої освіти МОН Микола Фоменко.

ДонНУ урочисто розпочав навчальний рік

Донецький національний університет офіційно розпочав навчальний рік. Міністр освіти Сергій Квіт на урочистому відкритті пообіцяв допомогу і напросився на роботу. Пропозицію міністра попрацювати викладачем в ДонНУ прийняли.

Залишитися в Вінниці абітурієнтці з Дебальцевого не вдалося — в університеті прийняли документи і сказали, що повідомлять про результат телефоном. Абітурієнтка повернулась у рідне Дебальцеве.