На щастя, давно знайомий сюжет не виявився відірваним від реального часу, хоча і оповідає про справи давно минулих днів, — він прозвучав дещо інакше, актуальніше і яскравіше.
Звичайно, перед прем'єрою хвилювалися всі учасники цього грандіозного проекту. Але, як зізнався режисер-постановник Анатолій Солов'яненко, такого душевного прийому у публіки вони не очікували, хоча і щиро на це сподівалися.
Думаю, успіху прем'єри сприяло талановите виконання всіх артистів. Знаю точно, публіку не обдуриш, глядач дуже відчуває фальш, навіть якщо не є професіоналом, — зауважив режисер. — Мені доводилося бувати на постановках дуже розпіарених сучасних режисерів, зі спектаклів яких люди масово йшли через півгодини після початку, а до кінця залишалася третина. На моїх виставах, на щастя, такого не було ніколи, і це не тільки моя заслуга — це заслуга всієї трупи.
Безумовно, гра акторів має першорядне значення, але не менш важливу роль в сприйнятті того, що відбувається, зіграла сценографія, майстерно створена головним художником-постановником театру Марією Левитською.
На заднику сцени простирав свої води Дунай, а куліси були оформлені в дусі народної творчості з флористичними елементами. Але особливої уваги заслуговують сценічні костюми всіх учасників постановки. Крім того, що спочатку вражала цифра 280 — саме стільки було пошито для прем'єри, а багато шатів героїв є справжніми витворами мистецтва.
Як розповіла Марія Левитська, для участі в проекті вона запросила ще чотирьох художників, які працювали над ескізами. А ось безпосередньо для виконання високохудожніх елементів — вишивки, аплікації були задіяні 30 майстринь, які в ручну протягом півтора місяці трудилися над створенням хитромудрих малюнків на елементах українського народного костюма, за основу якого було взято костюм XVIII століття. І, як зізналася Левитська: "Це був один з найскладніших проектів за час моєї роботи в опері. Довелося підняти дуже багато літератури, що оповідає про той час. Так, наприклад, костюм, який був створений для Султана і вишивався протягом півтора місяці, це майже повна копія шат Сулеймана Пишного".
Розглянути всю пишноту ручної роботи навряд чи можна навіть з перших рядів партеру. Так одних тільки плахт (запашна жіноча спідниця) для цієї постановки створено понад чотирьох десятків, і кожна по-своєму унікальна.
Тому весь арсенал сценічних народних костюмів для опери "Запорожець за Дунаєм" можна демонструвати як окрему виставку, що представляє художнє надбання країни.
Крім сценографічної пишноти, 7 березня глядачів чекає зустріч з молодим солістом Валентином Дитюком, який виконає роль Андрія. Валентин ще навчається у консерваторії імені Чайковського, але вже завоював Гран-прі Міжнародного вокального конкурсу ім. Глінки і заспівав Ленського ("Євгеній Онєгін") на київській сцені.
Нагадаємо, що перший прем'єрний показ нової версії "Запорожець за Дунаєм" зібрав аншлаг і отримав дуже схвальні відгуки.