Нині це гарний привід зібратися компанією у затишному місці і провести нестандартно вечір, порозважатися і навеселитися досхочу. А ще пару десятків років тому наші предки свято вірили у результати ворожіння.
Читайте також: Як дізнатись ім'я нареченого або містичні ворожіння на Андрія у домашніх умовах
Напередодні вечорниць фольклорист Валерій Гладунець поділився кількома історіями, чому все-таки не варто забувати про вечорниці на Андрія і провести їх у добірному товаристві.
13 грудня Валерій Гладунець разом із гуртом "Варйон" проведуть майстер-класи автентичних танців у Національному музеї історії України (вул. Володимирська, 2). Фольклорист каже, головною грою буде "Зайчик" – один із найдавніших танців, який зберігся.
Це далеко не дитячий танок. Вважаю, що він походить із давніх-давен, як водіння Кози чи Меланки. Йому багато тисяч років. У грі йдеться про тварину, яка стрибає. Це наче танцювальна дохристиянська молитва. "Зайчик" має не такий поверхневий зміст, як ми собі уявляємо. Він призначений для дівчат і хлопців, для продовження роду. У ньому порушується дуже глобальна тема", – запевнив Валерій Гладунець.
Фольклорист не раз був свідком, що організацією вечорниць займається місцева влада, і тоді традиції перетворюються в алко-треш, бо немає розуміння глибини свята. Він виступає за те, щоб до організації долучилися або знаючі фольклор люди, або розумні священики, які поєднують церковної традиції і дохристиянське багатство, влаштовуючи вечори з танцями та іграми у межах розумного.
"Я, як фольклорист, багато записував бабусь по всій Україні. У моєму рідному селі Серединці Шепетівського району Хмельницької області Ольга Лавренюк, яка народилася у 1920 році, розповідала про те, як проходили вечорниці, коли вона була дівкою. За її свідченням, всі гадання на Андрія збувалися. Якщо ти вийдеш на вулицю і запитаєш у першого стрічного ім’я, так і називатиметься твій майбутній чоловік. Якраз це ворожіння справдилося в Олени Лавренюк", – поділився Валерій Гладунець.
За його словами, нині вечорниці на Андрія – це смішки, розвага, дань традиції, а у передвоєнний і післявоєнний часи у гадання на вечорницях вірили.
Є свідчення, що все це збувалося. Я вірю, бо бабуся ніколи не набреше, – запевнив фольклорист.
Тож сьогодні важливо вечорниці на Андрія провести з гарним смаком. А для цього варто насамперед визначитися з місцем, де зберуться близькі за духом молоді люди.
Одним із найкращих варіантів у Києві може стати Національний музей історії України на Старокиївській горі. Музейники запрошують як хлопців, так і дівчат. Поки дівчата ворожитимуть і дізнаватимуться таємниці про свою долю, хлопцям пропонують екскурсію "для дорослих", у рамках якої можна дізнатися про те, коли виникла еротика та як вона розвивалася від найдавніших часів до сьогодення, який історичний період був найбільш розбещеним і чому в якийсь момент люди почали проявляти сором’язливість. Дівчатам розкриють давні секрети красунь: як доглядати за волоссям, шкірою, у що вдягатися, як поводитися, які манери розвивати.
Коли ж хлопці і дівчата зберуться разом, на них чекатиме виступ театру танцю "Грін", сольний концерт лідера гурту "Колір Ночі" Михайла Бойчука, автентичні танці від Валерія Гладунця, обряд "Кусання калити", яку випікатиме "Мегамарш у вишиванках", частування магічним чаєм Mol'far Organic Tea. Травники запевняють, що у цю ніч заварюватимуть особливий чай, який створить настрій якраз для вечірніх розваг.
Вечорниці на Андрія – це також нагода у середу, 13 грудня, з 18:00 до 22:00 позабавлятися в Національному музеї історії України, схожому на містичний палац, наповнений віковими таємницями. Адже така можливість випадає не часто, щоб можна було прогулятися музеєм у нічний час.
Читайте також: Свята у грудні: традиції, прикмети і ворожіння