Про це повідомив експерт громадянської мережі "Опора" у прямому ефірі 24 каналу.
Читайте також: У ЦВК пояснили, чому провели перше засідання за закритими дверима
Чому перше засідання ЦВК закрили від громадськості та преси?
За словами експерта, остаточну відповідь на такі дії можуть дати лише члени ЦВК, адже жодної логіки з точки зору закону в цьому немає, бо доступ до всіх засідань Центральної виборчої комісії є відкритим для представників преси без якогось запрошення.
В результаті вийшло, що суспільство досі не знає, хто запропонував з членів комісії голову, заступників і секретарів для обрання таємним голосуванням. За законом, всі ці процедури повинні бути відкритими. Тепер члени ЦВК мають прикласти багато зусиль, аби відновити довіру суспільства після всієї цієї історії. Спочатку вони мають вибачитися перед суспільством,
– сказав Клюжев.
Чи дійсно це було просто непорозумінням?
"Є відповідні норми закону. Сьогодні від членів ЦВК ніяких правових обґрунтувань немає. Якщо в них є бажання сперечатися, то краще це робити разом з поліцією. Вони мають можливість провести повноцінне розслідування", – прокоментував Клюжев. Але на виклик, як запевнив експерт, поліція так і не з'явилася, оскільки їх, начебто, не пустили до Центральної виборчої комісії.
Тепер члени ЦВК мають зрозуміти, що в них не вийде на наступних виборах діяти таким чином. Особливо в тих умовах, коли рівень довіри до ЦВК є надзвичайно низьким. Ми можемо просто підірвати українські вибори, якщо рухатимемося таким шляхом. Відтепер контроль над новоспеченою виборчою комісією буде надзвичайно потужний,
– відповів Клюжев.
Чи буде новий склад ЦВК прихильним до нинішньої влади?
Як розповів експерт, в Україні система ЦВК заснована на врахуванні рекомендацій від політичних партій, оскільки саме вони радять, хто може бути членом Центральної виборчої комісії. "Відповідно партії рекомендують тих людей, яким вони довіряють, але це зовсім не означає, що політики мають право впливати на діяльність цієї людини", – наголосив Клюжев.
З моменту присяги, член ЦВК має забути, хто його порекомендував. Можливо, це звучить утопічно, але це практикується в інших країнах. В нас правоохоронні органи мають стежити, щоб ніхто не перетнув лінію виконання своїх посадових обов’язків. Тому наразі немає жодних підстав говоорити, що члени ЦВК можуть бути підконтрольні політикам, – підкреслив експерт.
Нагадаємо, що на першому засіданні Центральної виборчої комісії було таємно обрано нову голову ЦВК, нею стала Тетяна Сліпачук.
Хто така Тетяна Сліпачук?Народилася 25 травня 1968 р. в Києві, здобула вищу юридичну освіту в Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка. З 2012 року є президентом Української арбітражної асоціації. Пройшла до складу ЦВК за квотою депутатської групи "Воля народу".