В юридичному сенсі. Підробні судові рішення - ось головний аргумент влади…аби не платити.
“Оскільки конвеєр запрацював масштабно, дехто вдався до виключно навіть фальсифікації. Так, в Білоцерківському районі зухвало злочинці підробили, з використанням підробної печатки суду, понад 260 рішень на загальну суму 9 мільйонів гривень. Дехто з власників таких рішень і чорнобильцями ніколи не був”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Такі випадки поодинокі, - захищає місцевих чорнобильців заступник мера Білої Церкви Микола Антонюк. За його словами, соціальні служби фальшивих ліквідаторів фіксують одразу і пільги таким Остапам Бендарам - не світять. Біла Церква відноситься до IV зони ураження.
“Дуже багато людей, які брали участь у ліквідації в аварії на ЧАЕС і в будівництві саркофага залишили там своє здоров'я, але сьогодні знайти ті документи, якими підтвердити там своє перебування не можуть. І основними документами залишаються такі, ті які ще там були в той час, а ні наказів, ні відряджень, нічого того зберегти уже не вдалося”, - каже заступник міського голови м.Біла Церква Микола Антонюк.
Тут мешкає понад 160 тисяч постраждалих і 3 тисячі ліквідаторів, яким цього року нарахували пільг на 400 мільйонів гривень. В уряді нарікають - такі суми для бюджету непідйомні, і вже майже знайшли вихід. Кабмін ініціює зміщення меж зон ураження, внаслідок чого більшість людей у місті втратить будь-який соціальний захист - кажуть у мерії.
Сергій Красильніков - ліквідатор-інвалід I групи тепер мешкає в столичному парку. Каже, суд йому присудив близько 8-ми тисяч гривень соціальної виплати. Та на рішення Феміди ніхто не зважає і він і далі отримує свої півтори тисячі.
“Голова пенсійного фонду сказав, що для нього рішення суду, яке я маю на руках - для нього це не показник, що вони це рішення будуть оскаржувати в суді, ну в якому? Два суди, районний і апеляційний суд, на мою користь прийняли рішення, а він це рішення суду відмовляється виконувати”, - каже інвалід-ліквідатор І групи Сергій Красильніков.
Вже з наступного року такі ліквідатори як Сергій Красильніков отримають не півтори, а три тисячі - кажуть у Міністерстві соціальної політики. Пенсії чорнобильцям обіцяють підняти вдвічі. Де візьмуть гроші, яких за словами того ж уряду зараз не має, не кажуть.
“Чорнобильці-ліквідатори в майбутньому 12-му році будуть мати пенсію, яка більше ніж вдвічі більшу за ту, яку вони отримували в 11-му році”, - каже перший заступник міністра соціальної політики Василь Надрага.
В деяких регіонах - влада вже перейшла межу - заявляють і політологи, і самі чорнобильці. 10-денне голодування у Донецьку призвело до трагедії. Вночі під час штурму еменесниками наметового містечка помер 70-річний шахтар. Затоптали чорнобильця у наметі, чи не витримало хворе серце - і досі з'ясовує прокуратура.
“Вони влаштували нам цей напад, погром. Вони не звертали уваги, люди чи не люди, вони пройшлися ногами по нас. Спершу буржуйки поперевертали, що люди почали задихатися. Потім цей намет завалили на нас”, - каже інвалід-чорнобилець Петро Балаклеєц.
“Такий не один, не він один звертався в “швидку” і відмовлявся від госпіталізації. Організатори акції також повинні опікуватися людьми”, - каже голова Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький.
Тепер донецькі чорнобильці їдуть до Києва. Сподіваються, у столиці хоч бити не будуть. До них приєднуються ліквідатори та інваліди з інших регіонів.
“Народила хвору дитину, 9 операцій дитина перенесла, чому страждають наші діти? А тепер уряд від нас відвернувся. Чому? Зараз в нас найважчі часи, нас потрібно підтримати. 25 років пройшло, ми були на ліквідації аварії, в нас все волосся повипадало, зуби повипадали. В 26 років я сивою приїхала з Чорнобиля, а що тепер?”, - каже ліквідатор Чорнобильської катастрофи Ганна Трохіна.
Тепер сплять на лавках у парку навпроти Кабміну.
“Десятки чорнобильців оголосили безстрокову акцію голодування в Маріїнському парку навпроти Кабміну. Ночують голодуючі просто неба, на лавках, оскільки намети їм встановити міліція не дозволяє. Сюди люди зносять їм ковдри, ліки, чай з цукром і навіть грошову допомогу”, - журналіст каже Ольга Рицар.
14 грудня - в Україні офіційний день вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Чорнобильці вже заявили - урочистості проігнорують, ніяких подяк, грамот чи нагород з подарунками від влади, яка не виконує власних обіцянок, отримувати не хочуть та подарунків від можновладців - не візьмуть.