1791 рік, Друга поправка до Конституції США, яка гарантує право громадян на вільне зберігання та носіння вогнепальної зброї: "Через те, що для безпеки вільної держави необхідне добре організоване ополчення, право народу мати і носити зброю не повинне обмежуватися".

Читайте також: Імпічменти американських президентів: чи говорять громадяни США про відставку Трампа

Втім, перший варіант поправки дозволяв носити зброю тільки ополченцям. Суперечка навколо теми точилася майже 200 років – у 2008 закінчився суд у справі "Округ Колумбія проти Хеллера". Йдеться про приватного охоронця із Вашингтона Діка Хеллера, який добивався дозволу суду на зберігання у себе вдома пістолета – і таки виграв процес. Сьогодні кожен американець має право носити із собою вогнепали.

Вони забрали у мене зброю, щоб я не міг себе захисти, але вони дали мені зброю, щоб я захищав їх. І я задумався, дідько, я ж живу у сліпому і дволикому суспільстві,
– розповів Хеллер.

Штати сьогодні очолюють список найозброєніших країн світу. На сотню осіб – 120 одиниць зброї. Американцям дозволяється мати не лише пістолет чи мисливську зброю, а й дробовики чи цілком військові напівавтоматичні гвинтівки. США очолюють трійку країн з найбільшою кількістю вогнепалу на руках, за ними – Індія та Китай.

"Національна асоціація зброї США" активно виступає за озброєння усіх американців і щорічно витрачає майже чотириста мільйонів доларів на пропаганду вогнепальної зброї. На відео – активістка Дана Лош, яка заявляє: "Це повідомлення до кожного ґвалтівника і кримінального злочинця, який веде полювання на жінок. Знайте, що тепер ваша ймовірна тривалість життя може різко скоротитися!"

США
Президент США Дональд Трамп категорично "За" зброю у громадян

Через велику кількість зброї у США щороку гинуть понад 15 тисяч людей – і це тільки у кримінальних перестрілках та в сімейних перепалках. Ще близько 15 тисяч – самогубці. До того ж, щорічно в штатах трапляється майже три сотні масових стрілянин, більшість із яких – у школах. Замість того, щоб посилити збройове законодавство, дітей у школах змушують ходити із прозорими рюкзаками.

Терорист розстрілює натовп і під кулі потрапляють десятки людей. А якби хоч хтось мав при собі пістолет? Хоча б одну кулю? І взяв би стрілка на приціл? Це була би зовсім інша історія, правда ж?
– вважає президент США Дональд Трамп.

Плюралізм позицій панує в сучасному ЄС. Наприклад, шведи та фіни озброїтись можуть дуже легко – достатньо лише бути повнолітнім. У Британії навпаки. Там збройове законодавство одне із найжорсткіших у світі. Тим не менше, дозвіл на зброю у ЄС запровадили через терористичну загрозу з боку ісламістів. Сьогодні у Європі понад 20 мільйонів офіційно зареєстрованих власників зброї. Разом їхній арсенал складає понад 80 мільйонів стволів.

Читайте також: Чому вступ до ЄС розтягується на роки та чи це лише прокляття України

Питання легалізації – поки відкрите. Прихильники узаконення зброї аргументують свою позицію самозахистом: мовляв озброєні люди почуватимуться більш захищеними. Крім того ризик отримати кулю в лоба стримуватиме грабіжників. Хоплофоби навпаки – переконують, що вільний обіг зброї спровокує хвилю агресії і нещасних випадків.

Як уряд Австралії змешив смертність від вогнепалу на 50% і чому у Швейцарії за наявності зброї у чверті громадян майже не гинуть люди – дивіться у програмі.