Місто розташоване у середині пагорба, який всіяний травою та засаджений деревами. Однак археологи говорять, що це оборонний вал, а по іншу сторону було місто, зараз його не можна побачити, бо воно під землею. Датується воно 11 століттям.

Це місто добре бачить польський археолог Марцін Петровський. Завдяки спеціальному приладу, дослідник сканує землю сантиметр за сантиметром. Бачить цей сканер вглиб на півтора метри.

Темні, світлі і кольорові плями на екрані — це відповіді на питання археологів. Виявляється, майже 1 тисячу років тому Ступниця займала площу в 20 гектарів, а його жителі були ковалями і гончарами. Це місто давно відоме історикам, але досі його ніхто не досліджував.

Поки що археологи заповнити ці прогалини в історії не можуть. Зате, розповідають, що на певній вершині були будинки воєвод. А ще просто під ногами у дослідників лежать цілі пласти історичних знахідок.

Читайте також: Радянський канібалізм: шокуючі архівні фото часів Поволзького голоду (18+)

Зараз територія старовинного міста — це церковне угіддя та сільська хата родини Яворських. Пані Ярослава каже, тут жили її діди і певно ще й прадіди.

Її город просто над хатою древніх вельмож. Втім жінка тут ніколи не знаходила скарбів. Зате, згадує, що і бабуся і дідусь розповідали легенди про цю місцину.

Решток високих людей археологи не знайшли. Зате, мають підтвердження, що окрім українців тут були і варяги. Адже під час досліджень знайшли скандинавську пряжку. Ще більше таємниць історики та археологи розкриють вже влітку, коли почнуть повноцінні розкопки.

Автор сюжету — Ірина Папірник.