Усі види полуниці до фермерського господарства надходять з Італії. Разом з дружиною чоловік створив бізнес-план, залучив інвесторів та навіть взяв кредит. Зізнаються: спочатку було важко.
Для вирощування полуниці потрібно правильно підготувати ґрунт та постелити під кущі агроволокно і солому – так захищають рослини від бур'яну. Полуницю Микола постачає двом магазинам у Львові, а також окремим замовникам. Подружжя застосовує поширену в Європі послугу – "Збери собі сам", коли клієнти самі збирають ягоди на фермі.
Читайте також: 165 тисяч людей звернулось до центрів допомоги учасникам АТО від початку війни, – волонтер
"Відчутно, що вона натуральна, полуницю можна пощупати, подивитися, скуштувати, вона вся смачна. Одразу видно, що вона домашня і відрізняється від того, що продають на базарі", – діляться враженнями покупці.
В обласній адміністрації кажуть: розвиток полуничного господарства на Львівщині має перспективи. Зокрема, цьому сприяють кліматичні умови. Відтак дрібних ферм в області, які вирощують цю ягоду на продаж, є чотири десятки. Проте чинників, які цей бізнес стримують, також не бракує.
"Низька купівельна спроможність. За останні декілька років по виробництву суниці ми зросли всього лише на 5-9%. Це зовсім небагато, розвиток інфраструктури стримує також, бо 30% продукції на ринку псується, вона викидається", – зазначив начальник управління агропромислового департаменту ЛОДА Ігор Вус.
Тим часом Микола Стецьків готовий ділитися досвідом з такими ж фермерами, а згодом – об'єднатися з ними в кооператив.