Вчені підняли теми спадку диктатури радянського комунізму і знищення тоталітарного устрою, а також – пошуково-ексгумаційних досліджень в Литві та Україні, вшанування пам’яті жертв репресій, пише "Радіо Свобода".
Натомість російські колеги, за словами керівника представництва фонду Конрада Аденауера в Україні Габріеле Байманн, відмовляються брати участь у конференціях щодо тоталітаризму. Також вони відмовились приїжджати у Львів на дискусії про ювілей Жовтневої революції в Росії.
Читайте також: Передай своїй дружині від мене, – як Сталін жартував над тими, кого збирався розстріляти
Водночас для України цікавим є досвід Литви у дослідженні злочинів режиму. За інформацією Центру досліджень геноциду і резистенції Литви, який підпорядкований литовському уряду, за понад 20 років партизанської боротьби проти радянської окупації загинули більш ніж 24 тисячі литовців – як політичні в’язні, так й ті люди, які втратили життя протягом збройного опору.
Ми спілкуємось із литовцями, які представили свої дослідження. Є чимало схожого. У Вільнюсі знаходили жертв навіть серед кримінальних захоронень, на цвинтарях підзахоронювали осіб. Ми сьогодні говоримо про дослідження на Личаківському кладовищі, де ймовірно є жертви комуністичного режиму, тому тут досвід литовців цікавий. Бо циркуляри, за яким діяли енкаведисти, МВС, КДБ, є однакові, –
розповів секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, учасників АТО Святослав Шеремета.
Більшість поховань і ексгумацій проведено до 1995 року. На сьогодні досліджують лише ті території, про які до 1995 року майже не було інформації, необхідної для історичного аналізу та встановлення хронології подій . Якщо людина інформує про місце поховання, то проводять історичні дослідження і, на їхній основі, розкопки.