Спершу рятували туристів, що застрягли на висоті - залучили гвинтокрил та спеціальну гірську рятувальну службу. Схожих реальних випадків лише цього місяця в кримських горах сталося з десяток, причина банальна - невисокий рівень підготовки любителів екстріму.
“Елементарні помилки - це переоцінка своїх можливостей, стосовно альпінізму - люди тренуються зараз в містах на скеледромах, в закритих приміщеннях. Приїжджають на наші стіни, а вони досить складні, не простіші ніж Кавказ”, - каже голова Ялтинської ГРС МНС Юрій Павлов.
Наступний етап - ліквідація пожежі. Зайнялася лісова підстилка, протистоятиме вогню спецзагін. За плечима у лісників універсальна у таких випадках зброя - ранцеві вогнегасники. 18 літрів води, що вміщує ранець, можуть загасити до 150 метрів кромки лісу.
Коли вогонь охоплює верхівки лісу, у бій зі стихією вступає авіація - надсучасні гвинтокрили та літаки. Зараз вони можуть влити в осередок загоряння від 2,5 до 10 тонн води. Таких літаків на озброєнні вітчизняного МНС - 4, віднедавна вони можуть бути задіяні під час ліквідації пожеж не лише в Україні.
“На минулому тижні ми дістали міжнародний сертифікат, а це говорить про те, що якщо буде запит від країн Євросоюзу, або будь-яких західних країн про допомогу, ми готові надати таку допомогу”, - запевнив міністр надзвичайних ситуацій України Віктор Балога.
Незважаючи на сучасну техніку та злагоджені дії, головне - вчасно виявити лісову пожежу. Для цього в горах та лісах Криму встановлюють відеокамери. Зараз таких лише 13, до кінця року має бути три десятки.
“У перспективі ми плануємо створити перехресну мережу покриття по всіх насадженнях Криму і будемо робити це все через інтернет, працівник лісової охорони зможе переглядати стан насаджень, що відбувається”, - розповідає перший заступник голови Рескомлісу АРК Іван Магда.
За словами лісників, майже у 100% випадків причиною загорання у лісі є людський чинник. Тож з приходом літа та встановленням спекотної погоди ліси Криму, як і торік, будуть закриті.
“Ліси будуть закриті, але будуть закриті при високому класі пожежонебезпеки, п'ятий клас, який сьогодні вже є на території України, в Криму поки його немає”, - сказав голова Рескомлісу АРК Ігор Кацай.
На території Великої Ялти, де відбувались всеукраїнські комплексні командно-штабні навчання, припадає чи не половина від усіх лісових пожеж в Криму. На щастя, з початку року ліси на півострові ще не горіли, тоді як минулоріч, станом на цей час, було зафіксовано понад півтора десятка пожеж.