Вчора зниження індексів бірж США та ЄС на 2-4% стало причиною більш ніж 10-процентного обвалу українського фондового ринку. Причому таке падіння спостерігається вже третій день поспіль. І покращення в найближчі дні трейдери не прогнозують.

Фондовий ринок учора продовжив вільне падіння. Слідом за світовими майданчиками біржові індекси "Української біржі" за підсумками дня обвалився на 11,49%. У пікові моменти торгів його значення опускалося на 12,76%.

"Настрої в світі та Європі значно погіршилися, що призвело до панічних розпродажів. Фундаментальних внутрішніх причин або новин для такого падіння в Україні немає", - зазначив керівник відділу торгівлі цінними паперами ІК "Трійка Діалог Україна" Володимир Грищенко.

Торговці пояснюють стрімке падіння ринку виключно зовнішніми негативними новинами - початком нової боргової кризи в єврозоні. Масові розпродажі місцевих акцій призвели до того, що індекс "Української біржі", який наприкінці квітня практично досяг рекордних у світі 80-відсоткових темпів зростання, до вчорашнього дня втратив весь цей приріст. Індикатор впав до рівня грудня 2009 року - 1447 пунктів, показавши 0,55% збитку до рівня початку року. Менш волатильний індекс ПФТС вчора знизився на 6,15% - до 613 пунктів, рівня середини січня.

Розпродажами акцій (обсяг торгів в цьому сегменті на двох ключових біржах склав 92 млн грн) українські торговці відреагували на порцію чергових негативних новин з Європи. Міжнародний валютний фонд напередодні повідомив, що "іспанські банки залишаються під тиском, оскільки консолідація йде занадто повільно". Заява прозвучала після того, як центральний банк Іспанії взяв під контроль регіональний ощадний банк CajaSur.

Його банкрутство стало другим в країні з початку кризи і посилило сумніви в кредитоспроможності Іспанії.

Економіст ІК "Альтана Капітал" Андрій Тарасенко вважає, що боргові проблеми країн ЄС мають довгостроковий характер, тому не зможуть швидко завершитися. Керуючий директор ринків боргового капіталу російського банку "Траст" Володимир Куцев очікує подальшого зниження вартості євро і всіх світових валют в короткостроковій перспективі: "Дешевий євро, як і долар, вигідний розвиненим країнам для знецінення суверенних боргів, що знизить боргове навантаження і в середньостроковій перспективі простимулює внутрішній попит ".

За оцінками пана Куцева, індекс Dow Jones може знизитися ще на 15-20%, після чого у вересні-жовтні закономірне зростання сировинних, а згодом і фондових ринків.