"Два проблемні чинники такі: в нас відсутність потрібного обсягу імпортованого газу в трубі, друге — дефіцит вугілля. Зараз запускаються на повну потужність газо-мазутні блоки", — каже Землянський.
Він наголосив, що потрібно зрозуміти — віяльні відключення не є економією, а вимушеним заходом, адже не вистачає потрібних обсягів електроенергії. Споживання електроенергії в країні перебільшує на 5 гігават, а це вже достатньо велика цифра на сьогодні.
За словами експерта, перспектив щодо віяльних відключень — найменше до весни це продовжиться, адже поки нема альтернативних джерел ритмічного постачання вугілля.
Якщо зважати на заяви пана Москаля, він сказав, що на підконтрольній українським військовим території приблизно 100 тисяч тон вугілля — це достатньо багато. Та це буде лише десята частина від необхідного обсягу,
— зазначив Валентин Землянський.
На думку директора енергетичних програм центру світової економіки, бойові дії на сході України у будь-якому випадку завершаться.
З одного боку — ми ведемо військові дії, з іншого – Україна закуповує практично всі види енергоносії у Росії,
— говорить експерт.
Землянський додав, що українська влада говорила про можливість заміщення природного газу сланцевим, та ніхто не проводив розвідки та не будував певну інфраструктуру. Експерт зазначив, що на оновлення української ГТС потрібно мінімум 2,5 мільярди доларів, а на повну модернізацію — приблизно 5 мільярдів.
"Наша ГТС звичайно в задовільному стані, та потребує ремонту. Але вона молодша, ніж російська ГТС", — каже Валентин Землянський.
Він додав, що для населення планують підняти тарифи в 3-5 разів. Можна і необхідно піднімати, але з розумом і поступово.