У Державній екологічній інспекції, яка й перевіряла парк, кажуть - отримали запит на позаплановий рейд і знайшли земельну ділянку, завалену побутовими відходами. Розказують, що купа сміття сягала 1 метра.
“Щоб загидити територію багато часу не треба. Один камаз сміття - і ось вам загадили територію. Ось зразки фотоплівки. Різний морфологічний склад сміття, і холодильники якісь незрозумілі, і бій скла, деревні якісь відходи і так далі”, - каже заступник начальника державної екологічної інспекції Києва Пилип Белицький.
Сума збитків, за словами інспекторів, розраховувалась, традиційно - за охоронною оціночною вартістю землі у кожному з районів міста. Співробітники ж саду такими цифрами шоковані.
“Ну дуже дивно, що тут можна говорити, що завдана шкода. Так, було сміття - адміністративне порушення. Тут ж нема ніякого радіаційного, ні ртутного, ні ще якогось забруднення”, - каже заступник директора НБС ім. Гришка Микола Шумик.
Зізнаються, відходи на території парку час від часу дійсно з’являються. Здебільшого, через великий потік відвідувачів. Не стоять осторонь і місцеві компанії-орендарі, Троїцька Церква, що розташована на території та навіть бомжі, які частенько оселяються у закутках природоохоронної зони.
Втім, запевняє керівництво саду, "кримінальне" сміття прибрали одразу і провели службове розслідування. Кажуть - набагато більше шкоди рослинам завдають навколишнє будівництво, промислова зона та велика кількість машин. А справжньою причиною претензій називають земельну зацікавленість певних бізнес-структур.
“Звичайно, територія в центрі Києва, зараз можна подумати уже все, що завгодно. Є якийсь такий пресинг на ботанічний сад якраз через земельні питання, може і поміняти дирекцію, щоб була більш “зговорчивою”, як то кажуть”, - каже Микола Шумик.
Наразі розслідування триває. Відкликати свої претензії, кажуть екоінспектори, зможуть лише після експертизи прокуратури, яка підтвердить, що збитків не було. Нагадаємо, ботсад імені Гришка торік відзначив 75-річний ювілей. Цього року заплановане поповнення його колекції новими рослинами, до відкриття готуються також кілька нових ландшафтних ділянок.