Апарат розпочав свою роботу рівно рік тому. На його борті - найбільший на сьогодні космічний телескоп, діаметр головного дзеркала якого - 3,5 м. Обсерваторія Herchel повинна допомогти вченим знайти відповіді на загадки всесвіту.

Горан Пілбратт (Європейське космічне агентство, проект Herschel): “Минув рік відтоді, як розпочалась місія Herchel. За цей час обсерваторія стала повністю функціональною, і ми розпочали дослідження, які триватимуть поки працюватиме телескоп”.

Обсерваторія Herschel досліджуватиме космос ще 2 роки. Серед основних завдань - вивчення льоду та пилу, які залишились після формування планет. На відміну від американського телескопа Hubble, який робить надчіткі знімки неба, європейський апарат досліджує невидимі випромінювання від космічних об'єктів. Завдяки цьому вчені отримують ключові дані про утворення небесних тіл.

Космічний апарат назвали на честь європейського науковця Вільяма Гершеля, який у 1800 році відкрив інфрачервоне випромінювання. Зараз обсерваторія досліджує космос 21 годину на добу, решту часу - передає нову інформацію на Землю.

Горан Пілбратт (Європейське космічне агентство, проект Herschel):
“Ось модель обсерваторії Herchel. Всі інструменти сховані у кріостаті, а телескоп - ззовні. На землі кріостат закритий, адже всередині вакуум. Тому під час конструювання супутника неможливо одразу з'єднати телескоп з апаратурою, яка знаходиться всередині. Потрібно лише робити розрахунки, вимірювання. Рівно через місяць після запуску ми відкрили кришку кріостата і нарешті інструменти змогли поглянути на небо. Ми впевнились, що оптика працює правильно. Одразу після цього телескоп зробив перші чіткі зображення. І нас переповнили неймовірні відчуття - ми все зробили правильно”.

Зображення, які робить телескоп, опрацьовують у Марсельській лабораторії астрофізики. Вчених дуже цікавить процес формування зірок і в цьому їм допомагають встановлені на Herchel спектрометри. Завдяки отриманим знімкам науковці вже виявили кілька регіонів, де зараз формуються нові світила. Окрім цього, з'ясувалось, що у нашій галактиці є багато води.

Анні Заваньо (Марсельська лабораторія астрофізики): “Ось що нам показав Herschel - нове зображення формування зірки. Ми бачимо багато червоних об'єктів - це все зірки, які лише зароджуються. Вони повністю нові, їх ніхто ніколи не бачив, не знав і не спостерігав за ними. Перші зображення ми почали отримувати на початку минулого жовтня. Це була справжня фантастика. Ми були дуже щасливі. Ми отримали щось нове і одразу почали розбиратися у знімках, адже ці дані могли допомогти нам зрозуміти процес формування зірок”.

Також науковці сподіваються, що телескоп Herschel виявить молекули, які є "будівельними блоками" примітивних організмів, та з'ясує чи є вода у далекому космосі.