У більшості українців місто Ніжин асоціюється з огірками, переконаний 24 канал. Це і не дивно, адже саме тут їх почали вирощувати та солити ще з 17 століття. Спадкоємцем місцевої традиції приготування та консервування став Ніжинський консервний завод. У 2022-му він відзначає вже 95-у річницю.

Коли мова йде про підприємства з багатою історією, особливо цікаво, з чого ж все починалось.

Історія створення Ніжинського консервного заводу

За однією з легенд, традицію солити та консервувати огірки в Ніжині започаткували греки, які оселились у місті у середині 17 століття, а саме тоді гетьман Богдан Хмельницький підписав документ, що дозволяв їм самоврядування та звільняв їх від сплати податків. Таким чином греки швидко освоїлися, зайнялися торгівлею та з-поміж іншого, сільським господарством.

У заплаві річки Остер вони вирощували огірки, а відтак і солили їх за своїм особливим рецептом. Їхні огірочки виявилися чудовою закускою і стали популярними в окрузі.

Традиції соління огірків по-ніжинськи мають велику історію / Фото Ніжинський консервний завод

У 1840-х роках у Ніжині вироблялося лише 20 тисяч невеликих діжечок солоних огірків.

Та доленосними для ніжинського огірка стали дві події. У 1868 році в Ніжині запрацювала залізнична станція, а це зумовило справжню революцію в географії торгівлі. А в 1881 році було скасовано акцизний збір на сіль – інгредієнт для приготування розсолу, що зумовило значне падіння цін на неї та її доступність.

Таким чином виробництво ніжинських солоних огірків набуває неймовірного піднесення. Так, у 1897 році в Ніжині працювало лише 4 підприємства. Їх обсяг виробництва сягав 100 вагонів (до слова, в одному вагоні – 100 діжок). Вже у 1913 році з Ніжина на продаж вивозилося понад 500 вагонів продукції. Працювало понад 10 виробництв. Найбільшими були підприємства Абрама Гольдіна (200 вагонів) та Марії Москаленко (100 вагонів).

Ніжинський огірок мав значний попит як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках. Наприклад, Абрам Гольдін основну частину пікулів та корнішонів експортував до Франції, Німеччини й Фінляндії. Його бізнес процвітав аж до початку Першої світової війни.

Війна фактично зруйнувала ніжинський огірковий бізнес. Стабільне виробництво промислових об'ємів огірка відродилося лише у 1924 році, коли у приміщеннях колишнього підприємства Абрама Гольдіна було відкрито пункт засолювання Ніжинського сільськогосподарського союзу. З 1927 року засолювальний пункт був реорганізований в окреме підприємство, яке згодом отримало сучасну назву "Ніжинський консервний завод".

Основною його продукцією залишались ніжинські огірки за традиційним рецептом.

Традиції консервування змінились, та рецепт огірків по-ніжинськи – той самий / Фото Ніжинського консервного заводу

Ніжинський консервний завод – традиції, що зберігаються десятиліттями

Наразі Ніжинський консервний завод святкує 95-річчя! І цей успішний довгий шлях, безумовно, є спільним досягненням поколінь працівників. Особливу дату на підприємстві називають періодом розквіту.

Наш завод працює 95 років. З цієї нагоди ми хочемо подякувати кожному працівнику заводу, нашим партнерам та кожному, хто впродовж років обирає нашу продукцію,
– зазначає директор Ніжинського консервного заводу Олександр Горбенко.

Колектив Ніжинського консервного заводу / Фото з фейсбуку компанії

Підприємство уже кілька років входить до п'ятірки найбільших переробників овочевої сировини в Україні.

За весь час, попри труднощі і негаразди, наш завод постійно розвивався. Ми розпочинали з соління огірків, а зараз вже завод виробляє широкий асортимент солінь під брендом "Грінвіль" та овочевої консервації під брендом "Ніжин",
– розповів директор з виробництва заводу Віталій Шилак.

Та головне, чим пишаються всі працівники компанії, – це любов споживачів як в Україні, так і за її межами.

Українці обирають продукцію Ніжинського консервного заводу / Фото з фейсбуку компанії

У чому ж секрет Ніжинського консервного заводу? Відповідь проста: у якості та смаку, традиціях та любові до своєї справи та у слогані ТМ "Ніжин": "Спробуєш – зрозумієш!".

Маючи таку довгу та славну історію, наш завод постійно удосконалює виробництво, розширює асортимент, але традиції соління та рецептури ми ретельно зберігаємо. У виробництві ми використовуємо лише українські овочі, вирощені на власних полях, натуральні спеції та зелень. Уся продукція проходить ретельний контроль якості,
– розповідає головна технологиня Ніжинського консервного заводу Майя Бортнік.

Яку продукцію виготовляють у Ніжині на сучасному етапі

Нині асортимент Ніжинського консервного заводу нараховує вже близько 100 найменувань:

  • понад 40 видів консервації під торговою маркою "Ніжин", серед яких – овочеві закуски, салати, гарніри, ікри, маринади, соуси;
  • понад 55 видів солінь та варених овочів у вакуумній упаковці ТМ "Грінвіль" – соління з огірків і томатів, квашена капуста, морська капуста, салати по-корейськи тощо.

Продукція Ніжинського консервного заводу доповнить будь-яку страву / Фото з фейсбуку компанії

Особливою популярністю у цей непростий для України час користується ТМ "Ніжин", адже це – законсервовані у скляну тару овочеві страви, термін зберігання яких становить 2 – 3 роки. На жаль, не з позитивних причин люди воліють тримати запаси харчів тривалого зберігання для відчуття більшого спокою та безпеки. До того ж овочева консервація "Ніжин" готова до вживання, не потребує додаткового клопоту з приготуванням та використання енергоресурсів. Хоча виробничий сезон 2022 року пройшов непросто, але, розуміючи, яка важлива місія зараз лежить на підприємствах харчової галузі, на заводі впоралися – продукція надходить до споживача.

Асортимент Ніжинського консервного заводу відомий не тільки в Україні. Продукцію експортують до 23 країн світу. Зокрема, США, Німеччини, Швеції, Великої Британії, Чехії, країн Балтії, Ізраїлю, Канади, Азербайджану, Молдови. І на цьому підприємство не планує зупинятись.

Від багатьох наших іноземних партнерів ми зараз відчуваємо величезну підтримку у цей складний для України період. Ми впевнені, що наша Україна переможе і розквітне знову, що буде мир і щасливе життя. А ми будемо працювати заради перемоги і для наших споживачів ще не менше 95 років,
– підкреслив Віталій Шилак.

Ніжинський консервний завод святкує 95-річчя: дивіться відео