На такій думці зійшлися експерти ОБСЄ, проаналізувавши усі голосування в Україні за останні 10 років.

"В усіх цих остаточних звітах була рекомендація ОБСЄ, що члени як територіальних, так і дільничних виборчих комісій повинні пройти ретельну підготовку, щоб бути обізнаними в питаннях виборчого законодавства", - каже радник з питань виборів ОБСЄ/БДІПЛ Лусіне Бадалян.

Експерти зауважують, у Європі члени виборчкомів попередньо проходять тренінги, ретельно вивчають виборче законодавство. Це дає можливість уникати помилок і неточностей при роботі комісій та, зокрема, при підрахунку голосів.

"Рівень некомпетентності місцевих виборів переноситься, дифузія така відбувається, переноситься на всі інші вибори і референдуми. Рівень допустимості порушень - дуже високий", - каже експерт Координатора проектів ОБСЄ Володимир Ковтунець.

Навчати членів виборчих комісій можуть за власні кошти політичні партії або сама держава - як у більшості країн Європи. Утім, у першому випадку, є побоювання, що члени виборчкомів будуть націлені на перемогу конкретної сили, другий варіант же - фактично нереальний: грошей на навчання ніхто не дасть.

"Центральна виборча комісія ніколи не мала ні ресурсів, а це великі бюджетні гроші, ні організаційних можливостей для масового навчання всіх членів комісій. Хоча б окружних", - каже народний депутат України Юрій Ключковський.

Оптимальний варіант - навчати мають незалежні експерти, але за кошти політичних партій. Для початку ОБСЄ пропонує Україні розробити довгострокову програму розвитку професійних навичок та сформувати базу з експертами, до яких в разі необхідності можуть звертатися члени виборчкомів за консультаціями.