Сьогоднішній день протестів поляки розпочали з мітингу під Конституційним судом. Акцію приурочили до закінчення терміну повноважень глави суду Анджея Жепліньского. Він неодноразово критикував чинне польське керівництво. Зокрема, і за реформу Конституційного суду, яка зробила його фактично підконтрольним владі. На це звернули увагу і в ЄС, після чого пригрозили позбавити Варшаву права голосу у Раді міністрів Євросоюзу, якщо незалежність Конституційного суду не відновлять.
На мітингу виступив і колишній президент Польщі Броніслав Коморовський.
Хотів би з цього місця звернутися до президента, аби він у рамках своєї власної компетенції вирішив суперечку, яка триває вже рік. Суперечку щодо незалежності Конституційного суду,
– сказав Коморовський.
Після завершення мітингу під Конституційним судом, тисячі поляків рушили до Сейму. Там з вечора п'ятниці триває ще одна акція протесту опозиції. Опоненти правлячої партії "Право і справедливість" заблокували роботу парламенту.
Люди обурені ухваленням бюджету фактично без участі опозиції. Крім того, протестують поляки і проти наміру влади обмежити доступ журналістів до Сейму.
Я громадянка своєї країни. І мені сумно та соромно за наш уряд. Тому я зроблю все від мене залежне, аби відновити верховенство права у цій країні,
– прокоментувала протестувальниця.
Президент Анджей Дуда намагається владнати конфлікт. Він уже зустрівся з деякими лідерами опозиції. Завтра у Дуди ще заплановані перемовини з головою правлячої партії Ярославом Качинським.
Поки опозиціонери стримані у своїх прогнозах щодо того, чи зможе президент помирити опозицію і владу.
Під час зустрічі з президентом я наголосив на тому, що потрібно повторно провести останнє засідання Сейму. Адже є сумніви щодо кворуму, і частина опозиційних депутатів не змогли взяти участь у голосуванні,
– зауважив лідер "Польської селянської партії" Владислав Косіняк-Камиш.
Та сьогодні у Варшаві мітингували не лише противники чинної влади, але й прихильники. Останні під вечір зібралися біля президентського палацу. На проурядовій акції засудили дії опозиції, мовляв вона провокує внутрішній конфлікт в країні.
Польській демократії нічого не загрожує, польські ЗМІ є вільними, а польські політики мають правого голосу і в Сеймі, і поза ним,
– підкреслив віце-прем'єр Польщі Пьотр Глінські.
Різко на адресу "Права і справедливості" та Анджея Дуди сьогодні висловився колишній президент Лех Валенса. Він закликав уряд і главу держави піти у відставку через останні події.
Тим часом Анджей Дуда попросив провести юридичний аналіз скандального засідання Сейму. Його результати пообіцяли оприлюднити найближчими днями.
Читайте також: Масові протести охопили іспанську столицю: з'явилося відео