Того ж року на іншому кінці світу, в Японії ті ж американці в умовах бойових дій скинули по бомбі на Хіросіму і Нагасакі.

Після цих бомбардувань потужність ядерних зарядів уже не викликала сумніву ні в кого. Але тестування ніхто й не думав припиняти. Вони стали мірилом могутності держави. Спочатку лише Штати і Радянський Союз, а потім ще й Британія, Франція та інші одні поперед одних підривали ядерні бомби, аби продемонструвати свою міць.

Більшість випробувань американці провели на полігоні в штаті Невада. Сьогодні ця виснажена земля - на заслуженому відпочинку. Випробувальний майданчик приймає туристів з усього світу.

Мандрівку місцями бойової слави патронує Міністерство енергетики Сполучених Штатів. Гіди, здебільшого відставні військові, розповідають про усі вибухи, які прогриміли тут з 1950 до 1962 року.

Мабуть найцікавішою зупинкою на маршруті є кратер Седан. Він утворився в липні 1962 року внаслідок надпотужного підземного вибуху. Коли спрацювала бомба, понад 12 мільйонів тонн глини й каміння злетіли в повітря. Седан є найбільшим кратером, утвореним вибуховою хвилею. Він чудово проглядається навіть з космосу.

Втім підземні випробування були радше винятком в Неваді. Здебільшого заряди приводилися в дію в повітрі. Натомість під землею бомби почали тестувати лише з 1962 року, коли ядерні держави відмовилися від наземних, повітряних і підводних випробувань.

У наш час ядерні випробування - під суворою забороною. Члени ядерного клубу врешті схаменулися. У 1996 році вони уклали договір про припинення тестувань. Поодинокі випадки несанкціонованих вибухів трапляються й досі. Але ядерний голокост, заспокоюють експерти, людству наразі не загрожує.