Про це свідчать законодавчі зміни, які оприлюднив Мін'юст. Із усіх пропозицій іноземних фахівців у законопроект увійшли дві: партії повинні мати у виборчих списках квоти для жінок та про зменшення максимальної кількості виборців на дільницях із двох з половиною до двох тисяч.

Європейські експерти розкритикували змішану систему

Нагадаємо, європейські експерти розкритикували змішану систему, за якою обирають Верховну Раду, а також рекомендували упорядкувати виборче законодавство, ухваливши Виборчий кодекс. Урядовий законопроект цих моментів не торкається, відтак опозиція назвала його декоративним.

“Ті зміни, які запропонував Мін'юст, ніяк не спрямовані на те, щоб зробити виборчий процес демократичним і прозорим. Я вважаю, що це імітація приведення виборчого законодавства до європейських стандартів. І, крім того, мова вже давно йшла про Виборчий кодекс. Наразі мова про виборчий кодекс вже не йде, де б системно були запроваджені зміни, а натомість запроваджуються такі декоративні зміни”, - сказала народний депутат, УДАР Наталія Новак.

Цілу низку рекомендацій не враховано

Також після торішніх виборів європейські експерти висловили багато технічних зауважень до організації виборчого процесу в Україні. Ці пропозиції, за оцінками експертів, уряд переважно проігнорував.

“Цілу низку рекомендацій не враховано. Вони стосувалися багатьох процедурних речей, наприклад, визначення процедури повторного підрахунку голосів, якої сьогодні немає. І на якій було найбільше проблем при встановленні, наприклад, у тих 5 округах, де вибори вважаються такими, що не відбулися. Це процедури формування окружних і дільничних виборчих комісій”,- вважає президент Інституту виборчого права Юрій Ключковський.

Венеціанська комісія надавала свої рекомендації

Зауважимо, Венеціанська комісія надавала свої рекомендації щодо виборчого законодавства й напередодні останніх виборів. Тоді їх теж проігнорували. Як наслідок - вибори відбулись із порушеннями, які мала розслідувати спеціальна комісія Верховної Ради. Втім народні обранці так і не спромоглися провести жодного засідання.

Тепер опозиціонери вимагають позачергової сесії. Мовляв, реформування виборчого законодавства - одна з вимог Євросоюзу для підписання угоди про асоціацію в листопаді цього року. Втім, Верховна рада пішла на літні канікули, не ухваливши необхідних законів, і не лише тих, які стосуються виборів.

Опозиціонери вимагають позачергової сесії

“Існує питання прийняття цілої низки законів, зокрема, це закон про прокуратуру, це виборчий закон, потрібно також призначити в так званих проблемних округах, теоретично час є, але шкода, що це відкладається, це треба було робити раніше”, - сказав професор політології Олексій Гарань.

Опозиція закликає провести позачергову сесію парламенту в липні - на початку серпня. В уряді ж обіцяють, євроінтеграційні законопроекти передадуть у Раду у вересні. Втім, експерти прогнозують - необхідних законів не буде і в листопаді, а головні торги напередодні саміту будуть навколо політичних питань.

“Я практично впевнений, що ми не виконаємо ті зобов'язання, що взяли на себе саме в царині виборчого законодавства. Але я не думаю, що це матиме вирішальне значення для прийняття рішення про асоціацію. Думаю, що в контексті будуть розглядатись всі питання, їх вага буде відповідним чином враховуватись, але політичний чинник тут буде мати більшу вагу”, - сказав екс-член Конституційної асамблеї Віктор Мусіяка.

На чесність рекомендації або їх виконання не впливають

Стосовно ж виборчих рекомендацій з боку Євросоюзу, експерти певні - в українських реаліях головне не те, наскільки бездоганний закон, а те, чи виконують його хоча б частково.

“На чесність або нечесність виборів будь-які рекомендації або їх виконання не впливають. На чесність виборів впливає те, як ці вибори проводяться. Будемо казати відверто: непризнання виборів у 5 округах навіть по діючому поганому закону було неможливим. Але ЦВК на це пішло. Тому питання не стільки у якості закону, хоча він має бути гарним, скільки в політичній волі учасників цих виборів і організаторів на виконання цього закону”, - сказав голова Комітету виборців України Олександр Черненко.

Зауважимо, деякі положення з рекомендацій Венеціанської комісії викликали неоднозначну реакцію в Україні. Це, наприклад, пропозиція дозволити обиратися судимим особам або ж тим, які не проживають на території України.