Експерти наголошують - Україні під час наступного раунду перемовин доведеться йти на поступки. Адже протягом цілого року так і не вдалося змінити ані пункту вкрай вигідного для Газпрому договору "Тимошенко-Путін 2009".
“Приватні інтереси переважають над національними, що в національному контракті, згідно з яким вся промисловість України, природній газ і частина споживчої сфери і теплокомуненерго. Тобто ніяких змін за рік роботи уряду Азарова і щотижневі поїздки міністра енергетики, а зараз енергетики вугільної промисловості в Москву з тими ж переговірниками – нічого не відбулося”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.
Микола Азаров категоричний. Каже: поступок з боку України - не буде. Росії ж, мовляв, просто навели аргументи, втім, які - не уточнює.
“Ми приступили до нормальних переговорів з Російською Федерацією, ми поклали на стіл аргументи дуже серйозні, Росія до нас прислухалася, тому перспективи перегляду – добрі. Ми не просимо для себе ніяких преференцій, не просимо ніяких знижок, ми просимо загального європейського підходу до ціноутворення”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Втім Азаров погоджується - кожна сторона за столом переговорів максимально прагне домогтися свого.
“Та газова угода, яка зараз діє вона є дуже привабливою для ”Газпрому” і потрібно знайти дуже переконливі аргументи для того, щоб “Газпром” переглянув хоча б кілька пунктів цієї угоди. Чим вище буде ціна на газ для України, тим краще для неї, оскільки чим вище ціна на газ тим, тим активніше працюють промислові підприємства на підвищення власної енергоефективності”, - каже експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев.
Втім, запроваджувати енергоефективні технології в такому випадку будуть не всі. Наприклад, підприємства хімічної промисловості, більшість з яких перебуває у власності Дмитра Фірташа - керівника “РосУкрЕнерго”, що є посередником між “Нафтогазом” і “Газпромом” - вже нібито отримали 4 мільярди кубометрів газу по 170 доларів за тисячу кубів. Так стверджують експерти.
“Поки, єдиним результатом прагнень уряду переглянути формулу ціни на російський газ, стали переговори Юрія Бойка і Олексія Міллєра у Москві. Раніше росіяни взагалі відмовлялися про це говорити. Наразі змогли домовитися про те, що спробують домовитися у травні. Якщо ж ні, “Нафтогаз” отримає право позиватися до “Газпрому” у Стокгольмському арбітражі. Ні з переговорами, ні з судом у української компанії історично не склалося. Востаннє переговори завершилися найвищими в Європі цінами на газ, суд у Стокгольмі – зобов’язаннями віддати компанії Дмитра Фірташа 12 мільярдів кубометрів газу з державних запасів”, - каже журналіст Ольга Кучер.
Адже відповідно до газової угоди, підписаної між "Нафтогазом" і "Газпромом" у січні 2009-го, суперечки, що сторони не врегулюють протягом 30 днів, остаточно вирішуватиме Стокгольмський арбітраж. Відтак, дата відліку - 28 квітня - день початку офіційних переговорів про перегляд формули.
На собі перевірив Стокгольмський суд Дмитро Фірташ і його "РосУкрЕнерго". Відтак, аби не наступати двічі на ті ж граблі - його опонентка і колишня фігурантка газових договорів Юлія Тимошенко подала на нього у суд вже в Нью-Йорку. Очільника компанії вона звинувачує у шахрайстві, порушенні прав людини і вимаганні.
“Законодавство Сполучених Штатів допускає, що якщо в країні чиниться рекет, якщо це стосується громадян України або будь-якої іншої країни, якщо це підвищення цін на газ, то такий рекет може бути оскаржений у судах Сполучених Штатів”, - каже лідер ВО "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Тим часом, Дмитра Фірташа вже попросили з'явитися перед очі американських суддів. На роздуми він має 21 день з дати отримання повістки. Повідомляє “Київ Пост”.
Втім, навряд чи судова тяганина полегшить участь України в оплаті газу, за який вже в цьому кварталі ми маємо платити на 30 доларів більше, ніж минулого.
Якщо переговори виявляться безуспішними, то до кінця року ціна газу виросте майже до 350-ти доларів за тисячу кубометрів. Для країни-транзитера, це неймовірна сума, - кажуть експерти. До прикладу, Німеччина, що так само залежить від російського газу, проте сплачує 330 доларів.