21 вересня посеред білого дня від 12-ти до 15-ти бойовиків під’їхали до центрального входу в торговий комплекс. Увірвавшись всередину, терористи попрямували на верхні поверхи, розстрілюючи людей з автоматів Калашникова. Частину полонених вони затисли в куті, однак декого майже одразу відпустили.
Жертвами нападу стали близько 70 людей, майже двісті отримали поранення.
Відпустили лише мусульман
“Вони були в бронежилетах, зі зброєю, увійшли і сказали: “Якщо серед вас є мусульмани, нехай вони підведуться. Ми прийшли, щоб врятувати вас. Президент Кенії наказав убивати мусульман… Якщо ви сповідуєте іслам, можете встати і йти. Мусульмани вийшли з піднятими вгору руками, і потім нападники вистрелили у двох людей, які сиділи одразу ж біля мене. Одного з них нам вдалося донести до швидкої”, - пригадує очевидець Елайджа Камау.
Важко сказати, скількох саме мусульман відпустили бойовики, однак їх було небагато. Торговий центр "Вестґейт" відвідують переважно туристи з країн Заходу, або ж заможні кенійці, а понад 80 % населення країни сповідують християнство. Терористи, утримуючи заручників, водночас перекрили шляхи відступу тим, хто ще міг врятуватися втечею.
“Ми спробували втекти, але хтось нас попередив, що вхід заблокований і ми були змушені повернутися в нашу схованку. Щоразу, коли ми намагалися покинути торговий центр, вони закидали нас гранатами. Осколки влучили мені в руку і в ногу, там було дуже, дуже багато поранених людей”, - сказав поранений Омар Хан.
Військові відвоювали торговий центр
Бойовики не забажали вести діалог з владою, чиновники також заявили, що їм нічого обговорювати з терористами. Три дні спецпризначенні крутилися довкола центру, і врешті у ніч на 24 вересня наважилися на штурм.
Значну допомогу кенійцям надали ізраїльтяни, адже "Вестґейт" частково належить структурам з цієї країни. Цей факт, кажуть експерти, зробив комплекс ще більш привабливою ціллю для нападу ісламістів.
Жертвами теракту стали близько 70 людей з 10 країн. Для президента Кенії напад став особистою трагедією.
Напад на Вестґейт - найкривавіша трагедія в історії Кенії
“Як ваш президент, як лідер і як просто кенієць, я відчуваю біль за кожним втраченим життям. Разом з усією нацією я розділяю це горе, адже під час нападу загинув мій племінник та його наречена. Ті, хто стоїть за цим нападом, зовсім скоро будуть покарані, причому дуже жорстко”, - сказав президент Кенії Ухуру Кеніата.
Напад на Вестґейт став найкривавішою трагедією в історії Кенії, починаючи з 1998-го року. Тоді внаслідок вибуху в американському посольстві в Найробі загинули понад 200 людей. Цей теракт організував особисто Усама бін Ладен. "Вестґейт" натомість став помстою ісламістів за участь чотирьох тисяч кенійців у контртерористичних операціях на півдні Сомалі.
За інформацією видання Кеніан Дейлі Пост, окрім десятка чоловіків, участь у нападі взяла одна жінка – британка Саманта Льютуейт. Ці дані підтверджують очевидці, які начебто бачили серед нападників жінку, яка розмовляла англійською з британським акцентом. 29-річна Льютуейт, відома також як “біла вдова”, була дружиною терориста-смертника Джермена Ліндсі, який у 2005-му підірвав себе в лондонському метро.
За її голову влада США обіцяє нагороду - 5 мільйонів доларів. Достеменно невідомо, чи саме "біла вдова" брала участь у нападі на "Вестґейт". Проте, у четвер Інтерпол видав ордер, який дозволяє заарештувати її у будь-якій країні.