Найбільше постраждав райцентр Кримськ

Події розгорталися стрімко. В ніч з 6-го на 7-ме липня райцентр Кримськ фактично накрила семиметрова хвиля. Як з’ясувалося згодом, це “цунамі” забрало життя понад 170-ти людей. Вода застала їх зненацька – попри те, що напередодні випала майже піврічна норма опадів, ніхто не чекав удару такої сили.

Кримськ стоїть на березі річки Адагум. Сезонне зростання рівня води тут є нормою. Але щоб на людей вилилося все й відразу – такого ніхто з місцевих не пригадує. Містом майже одразу поширились чутки, що воду на людей спустили з Неберджаївського водосховища.

Люди вирішили, що на них скинули воду з водосховища

Через дощі рівень води в ньому начебто зріс до критичної позначки. Довелося обирати чи спускати воду на Кримськ, чи на сусідній Новоросійськ – найбільший в країні порт, з якого щодня виходять десятки танкерів з нафтою. З двох зол, начебто, обрали менше – Кримськ.

Але здогадки людей влада одразу заперечила. В прес-службі губернатора Краснодарського краю Олександра Ткачова заявили, що плітки про скидання води – це “нісенітниця і сарафанне радіо”. Людей, мовляв, попередили про паводок, але вони не схотіли залишати свої оселі.

Те, що скидання води не було, згодом підтвердили слідчі

Те, що скидання дійсно мало місце, спочатку підтвердив навіть Слідчий комітет Російської Федерації. У блогосфері про це писав опозиційний краснодарський еколог Сурен Газарян. Це було 8-го липня, а вже 9-го і слідчі, і блогери змінили свою думку і пристали на бік офіційної версії – у всьому винні опади.

Голова російського МНС визнав, що оперативно відреагувати не вдалося

Жодного скидання води не було. Але залишається інше питання, – чому не спрацювало сповіщення? Паводки на Кубані траплялися у 2002-му та 2010-му роках. Наслідки – 62 та 17 жертв відповідно. Настав 2012 рік, і історія повторилася. Те, що оперативно ніхто не відреагував, особисто підтвердив голова російського МНС Володимир Пучков.

"За попередньою оцінкою оповіщення населення було організовано, але, на жаль, комплексної роботи в цьому плані проведено не було, і з боку керівників на місцях, з боку окремих служб на місцях були допущені упущення, і не все населення було оповіщено в установленому порядку і в встановлені терміни", – розповів міністр надзвичайних ситуацій РФ Володимир Пучков.

Путін доручив слідчим з’ясувати причини затримок зі сповіщенням

Президент Володимир Путін доручив Слідчому комітету з’ясувати, чому люди не знали, що на них насувається вода. Звіт про причини, заявив президент, повинен лежати в нього на столі максимум через тиждень. Поки триває слідство, потерпілим внаслідок паводку почали виплачувати по 10 тисяч рублів на нагальні потреби.

Сім’ї загиблих отримають по 2 мільйони рублів

Невдовзі їм відшкодують ще 50 тисяч рублів з крайового бюджету і 100 тисяч – з федерального. Сім’ї ж загиблих отримають по 2 мільйони рублів. Загалом, федеральний уряд виділить Кубані майже 4 мільярди рублів на подолання наслідків стихії.

"Загалом адміністрації краснодарського краю будуть виділені бюджетні асигнування з резервного фонду уряду в розмірі до трьох мільярдів восьмисот мільйонів рублів", – заявив прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв.

Значна частина коштів піде на відбудову півтисячі помешкань

Значну частину асигнованих коштів буде спрямовано на відбудову втрачених помешкань. Їх, за уточненими даними, налічується до півтисячі. Прем’єр Медведєв доручив розпочати будівництво 1-го серпня і завершити до настання холодів. Місце для домівки майбутні власники зможуть обирати на власний розсуд.

Людей попросили здати в поліцію всю вогнепальну зброю

Зазначимо, що ситуація з виплатою компенсацій не обійшлася без казусів. Люди, які не знайшли себе в списку, буквально увірвалися в міськраду та райдержадміністрацію. Непорозуміння вдалося владнати, але від гріха подалі людей попросили здати в поліцію усю вогнепальну зброю на тимчасове зберігання.

Одразу після паводку розгорнулася кампанія зі збору гуманітарної допомоги

Фактично одразу після паводку в Росії розгорнулася кампанія зі збору гуманітарної допомоги. Волонтерська акція стала наймасштабнішою в новітній історії Росії. Свою підтримку запропонували Україна, Вірменія, Азербайджан і навіть Грузія.

Голову Кримського району звільнено з посади

Поки тривав збір пожертв, влада намагалася знайти і покарати винних. Врешті з посади полетів голова Кримського району Василь Крутько. Губернатор Краснодарського краю Олександр Ткачов знову вийшов сухим із води.

Кубань він очолює з 2000-го року. Строк перебування на посаді в нього закінчується аж у 2017-му. За час каденції Ткачова в підзвітній йому станиці Кущевській було скоєно масове вбивство – 12 жертв, а ще в одній станиці – Камишуватській – згорів притулок для людей похилого віку – 63 жертви. Але крісло під єдиноросом Ткачовим навіть не похитнулося.

Жалоба в Росії стала шістнадцятою за рахунком з 2000 року

9-го липня після трагедії в Кримську було оголошено загальнонаціональну жалобу. Для Росії вона стала 16-ю за рахунком, починаючи з 2000-го року. Лише один раз, коли не стало екс-президента Бориса Єльцина, жалоба оголошувалась з приводу смерті державного діяча. Всі інші рази – теракти, аварії та природні катаклізми.