Луценко вийшов на волю, але загрозою для опозиції себе не вважає

"Я в тюрмі не був невільною людиною, в тюрмі є унікальна можливість бути повністю вільним в думках, планах і діях, - розповів Юрій Луценко після помилування.

Його не звільнив жоден з українських судів. Він вийшов з-за ґрат волею Президента України. Перше, що заявляє звільнений політв`язень - він не буде загрозою для опозиції, не буде четвертим після трьох лідерів. Луценко буде першим у громадському русі.

"Луценко підтримує опозицію, але обирає власний шлях. Колишній політв'язень ініціює новий "народний рух", щоб готувати вулицю до майбутніх президентських виборів та створювати третю Українську республіку" , - розповідає журналіст Катерина Лисенко.

Уже на другий день свободи Луценко збирає друзів з майдану й оголошує - бути новому руху. Не альтернативному, а паралельному опозиції.

"Неможливо тримати народ так довго в таких жорстких рамках, я впевнений, що рано чи пізно люди відчують простий факт – 80% українців проти Януковича, а це означає, що перемога не тільки потрібна, а й можлива, і ми її доб’ємось", - пояснив Юрій Луценко.

У команді Луценка будуть польові командири Майдану

Роман Безсмертний, Тарас Стецьків та Володимир Філенко з Луценком створюватимуть політичний рух. Втілюватимуть ідеї, до яких у "Батьківщині" не дослухались.

Можем і далі писати листи опозиції , розказувать, як треба робити, як не треба, і ці листи будуть залишатися десь там у складах чи в паперах інших. Як організувати ресурсне забезпечення цього проекту - відповіді на це питання ми не маємо очевидних, треба буде шукати десь ресурси, повязані з прийнятними для нас формами бізнесу,
- говорить польовий командир майдану Роман Безсмертний.

Очолить рух Юрій Луценко, чим уже невдоволена частина опозиції.

"Прийти і сказати, що знаєте - все що роками відбувалося навіть, наприклад, та ж сама акція, "Україна, Вставай", яка зараз вже йде певним ходом, ніби сказати, що цього немає, ми цього не бачимо, давайте ми зараз з нуля почнемо створювати, якісь там польові командири, - я думаю, цей авантюризм треба трошки зменшити, у випадку з Луценком ми повинні діяти в єдиному режимі...", - вважає народний депутат "Свободи" Андрій Іллєнко.

Політологи пророчать опозиції співпрацю формату "3+1"

Опозиція матиме формат 3+1, припускають політологи. І прогнозують - з громадським рухом рейтинг ростиме не у "Батьківщини", а в Луценка.

"Деперсоналізація лідерства - це проблема опозиції. В цьому сенсі - це скоріше вигідно владі. Перспектив у руху, який створюється польовими командирами немає, оскільки для того, щоб погані спогади про майдан пішли зовсім з пам'яті і залишилися тільки приємні - потрібно ще якийсь період часу", - вважає директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.

"Скоріш за все буде розподіл праці, тобто Луценко і інші так звані польові командири будуть займатися вуличними акціями, а парламенські партії нехай займаються збереженням українського парламентаризму. Проблема може початися тільки тоді, коли Луценко і його рейтинг почне зростати", - каже директор агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Луценко домагатиметься звільнення Тимошенко

Рух ще не має прописаних завдань. Утім, перше, за що боротиметься Луценко - звільнення Тимошенко. Її адвокати переконані, що Президент запросто міг би її помилувати. Але Віктор Янукович - непохитний.

Поки не завершаться судові розгляди по справах Тимошенко, розглядати питання помилування неможливо, - Президент України Віктор Янукович.

"Йде мова про ту справу, за якою вона відбуває термін увязнення, по тій категорії справ вже вичерпано всі судові інстанції, в тому числі касаційна інстанція, те, що паралельно є ще кілька справ, які зараз розслідуються, не мають жодного відношення до перебування її в місцях позбавлення волі", - пояснив народний депутат від "Батьківщини" Руслан Князевич.

Посол ЄС Ян Томбінський: Одного звільнення Луценка для угоди з ЄС замало

Тим часом, одна з найпоширеніших версій звільнення Луценка - крок задля підписання Угоди про асоціацію. Мовляв, так Європа стане прихильнішою. Втім у ЄС радіють президентському помилуванню, але наголошують - один звільнений Луценко - це ще не прогрес.

"Останні заходи, які були здійснені в тому числі у вирішенні питань, деяких питань, так званого вибірковго правосуддя, свідчать про сейозний прогрес по створенню належної політичної атмосфери задля досягнення нашої основної мети - підписання Угоди про асоціацію", - повідомив керівник управління з питань міжнародних відносин АП Андрій Гончарук .

Європейський союз формулював певні вимоги, які стосуються вибіркового правосуддя, реформування судової системи та виборчого законодавства. Тому тут є ще багато роботи, перш ніж ми будемо готові до підписання Угоди про асоціацію,
- наголосив посол ЄС в Україні Ян Томбінський.