І добре, і погано
Як запевняють експерти, подібний крок — логічне продовження процесу вступу країни до СОТ. Уряд наразі приймає скарги від бізнесу з метою сформувати список “потерпілих” від інтеграції галузей.

“Є певні негативні загрозливі тенденції по тих чи інших секторах. Якщо ви бачите ці тенденції, будь ласка, працюйте, хоча б з першою інформацією звертайтеся. А далі ми, якщо ви готові йти до кінця, будемо напрацьовувати цей пакет”, — каже урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П’ятницький.

“Чим виший рівень відкритості економіки, тим сучаснішими й досконалішими мають бути методи по захисту своїх інтересів. В умовах зростаючої конкуренції”, — каже президент УСПП Анатолій Кінах.

Виробники різних галузей скаржаться на вплив СОТ
Як зазначають у міжвідомчій робочій групі з вивчення даного питання, на сьогодні на вплив СОТ поскаржилися представники автопрому, цукрової галузі, а також виробники оптоволоконного кабелю. Натомість від агросектору загалом формальних зауважень не надходило. Хоча усні скарги представників сектору раніше озвучувалися. Як і від металургів, що бідкалися на занадто стрімке зростання імпорту феросплавів: за минулий рік воно становило понад 54%. Хоча ще у 2010-му році не перевищувало 25%. При цьому потіснити вітчизняних феросплавників зі свого ж ринку “допомогла” держава, підвищивши їм ціну на електроенергію, котра в собівартості продукції сягає подекуди і 60%.

В усьому світі феросплавним заводам встановлюють низькі тарифи на електроенергію: від 3 до 6 центів за 1 кВт. Втім, запорізькі виробники змушені платити аж 13 центів. Зрештою наслідком такої арифметики стало те, що Запорізький феросплавний завод оголосив про намір зупинити виробництво в разі чергового здорожчання електроенергії. І залишити без роботи більше 3 тисяч працівників. Хоча ще в минулому році в планах підприємства було переобладнання всього виробництва за власними технологіями, що не мають аналогів у світі. Зокрема, у Запоріжжі зібрали плавильну піч постійного струму.

“На сьогодні на заводі розроблено й впроваджено ряд технологій, які є передовими, і дозволяють нам розраховувати на те, що як тільки вирішиться питання з електроенергією, ми зможемо вибрати той напрямок, який дозволить нам не тільки конкурувати, а поставляти на ринок кращий товар, кращої якості”, — каже заступник голови правління з розвитку ЗФЗ Сергій Балашов.

Як зауважують експерти, ситуація у феросплавній галузі — приклад, як держава не лише не захищає внутрішній ринок, а й шкодить йому більше, аніж іноземні конкуренти разом узяті. Це при тому, що профільна асоціація неодноразово просила уряд про захист від іноземного демпінгу та зависоких цін на електрику. Час скаржитися на несправедливі українські реалії в СОТ в бізнесу ще є. Міжвідомча група розглядатиме їх ще протягом трьох років. Утім, цілком можливо, що протягом цього часу багатьом галузям, які просили захисту, він уже не знадобиться.